Gazeta Podatkowa nr 47 (1297) z dnia 13.06.2016
Weryfikacja stawki amortyzacyjnej środka trwałego
Na początku czerwca 2016 r. przeprowadziliśmy weryfikację poprawności stosowanych dla celów bilansowych stawek amortyzacyjnych od środków trwałych. Komisja weryfikująca podjęła decyzję o skróceniu okresu amortyzacji maszyny produkcyjnej (krajarki) na skutek jej technicznego zużycia. W jaki sposób ustalić nową stawkę amortyzacyjną? Czy tę nową stawkę możemy stosować już od czerwca 2016 r.?
Zasady, jakimi należy się kierować przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych, zostały określone w art. 32 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Na mocy tego przepisu odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe od środka trwałego są przeprowadzane drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Okres lub stawkę i metodę amortyzacji środka trwałego ustala się na dzień jego przyjęcia do używania. Przy ustanawianiu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej bierze się pod uwagę okres ekonomicznej użyteczności danego środka trwałego (art. 32 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Na określenie tego okresu wpływają w szczególności:
a) liczba zmian, na których pracuje środek trwały,
b) tempo postępu techniczno-ekonomicznego,
c) wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy, liczbą wytworzonych produktów albo innym właściwym miernikiem,
d) prawne lub inne ograniczenia czasu używania środka trwałego,
e) przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego.
Poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych powinna być przez jednostkę okresowo weryfikowana. Stanowi o tym art. 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wskazane jest, aby kontrola taka była przeprowadzana przynajmniej raz w roku, np. na dzień bilansowy. Jej celem jest urealnienie wartości środków trwałych poprzez dokonanie odpowiedniej korekty odpisów amortyzacyjnych w następnych latach obrotowych.
Gdy dana jednostka uzna, iż przyjęty okres amortyzacji środka trwałego jest za długi, a stawka amortyzacji zaniżona, gdyż np. środek trwały zużywa się szybciej niż pierwotnie założono, to można zdecydować o skróceniu okresu amortyzacji poprzez podwyższenie rocznej stawki amortyzacyjnej (przykład). W sytuacji odwrotnej, gdy całkowite odpisanie wartości początkowej środka trwałego nastąpi za wcześnie, ponieważ roczna stawka amortyzacji jest zawyżona, jednostka może podjąć decyzję o wydłużeniu okresu amortyzacji przez obniżenie rocznej stawki amortyzacyjnej. Może to dotyczyć np. okoliczności, w których tempo fizycznego zużycia środków trwałych, które były przez pewien czas nieużywane, jest wolniejsze. Jeśli nie zaistniały okoliczności wymagające dokonania zmian, wówczas okresy amortyzacyjne oraz roczne stawki pozostawia się na niezmienionym poziomie.
Nowa roczna stawka amortyzacyjna może być zastosowana dopiero od początku następnego roku obrotowego.
W sytuacji opisanej w pytaniu jednostka może przyjąć nową, wyższą stawkę rocznej amortyzacji bilansowej, co w efekcie pozwoli na skrócenie okresu amortyzacji środka trwałego. Nową stawkę jednostka może zacząć stosować dopiero od początku następnego roku obrotowego, tj. od stycznia 2017 r. Wynika to wprost z art. 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości.
W celu ustalenia nowej stawki amortyzacyjnej jednostka może skorzystać z następującego wzoru:
S = (Wn × 100) : (Wp × Es)
, gdzie:
S | - | nowa roczna stawka amortyzacyjna środka trwałego (w %), |
Wn | - | nieumorzona część wartości początkowej środka trwałego, |
Wp | - | wartość początkowa środka trwałego, |
Es | - | przewidywany okres używania środka trwałego w latach. |
Trzeba zaznaczyć, że weryfikacja dotyczy wyłącznie okresów i stawek amortyzacji środków trwałych. Nie stosuje się jej w odniesieniu do przyjętej metody amortyzacji środków trwałych. Raz bowiem wybrana metoda musi być stosowana konsekwentnie przez cały okres używania środka trwałego i nie może być zmieniana.
W ustawie o rachunkowości nie określono sposobu dokumentowania weryfikacji okresów i stawek amortyzacji środków trwałych. Z przeprowadzonej weryfikacji wskazane jest sporządzić protokół, w którym zamieszcza się m.in. nazwę i numer inwentarzowy środka trwałego, okres ekonomicznej użyteczności i stawkę amortyzacyjną - przed i po weryfikacji, podpisy upoważnionych osób.
Przykład Założenia
a) umorzenie za okres od stycznia 2013 r. do grudnia 2016 r.: b) nowa roczna stawka amortyzacji: c) miesięczny odpis amortyzacyjny od 1 stycznia 2017 r.: |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory bilansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|