Gazeta Podatkowa nr 36 (1493) z dnia 4.05.2018
Pierwszy odpis amortyzacyjny dla celów bilansowych
Jednostka zakupiła środek trwały - autobus, którego wartość netto według faktury wynosi 280.000 zł. Do używania przyjęto go 28 marca 2018 r. ze stawką amortyzacyjną 20%. Pierwszego odpisu amortyzacyjnego w księgach rachunkowych należało dokonać w marcu br. czy w kwietniu br.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1160280)
Dla celów rachunkowych pierwszego odpisu amortyzacyjnego można dokonać nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania. Dlatego pytająca jednostka mogła rozpocząć amortyzację bilansową zakupionego autobusu po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych, czyli w marcu br. lub w kwietniu br. Odpowiedni zapis w tej sprawie powinien zostać zawarty w przyjętych przez jednostkę zasadach (polityce) rachunkowości, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.).
Wartość początkową zakupionych środków trwałych stanowi cena nabycia. Z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości wynika, że cenę nabycia stanowi cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. W przypadku importu powiększa się ją o obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Cenę nabycia zwiększają koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu. Obniżają ją rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości cena nabycia środków trwałych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania. Zatem w przypadku autobusu jego wartość początkową mogą zwiększać m.in. koszty związane z zarejestrowaniem pojazdu, prowizja oraz odsetki naliczone od ewentualnego kredytu zaciągniętego na nabycie pojazdu.
Odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, jednostki prowadzące księgi rachunkowe dokonują drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie - nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z jego wartością początkową lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru. Stanowi o tym art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji środków trwałych powinna być przez jednostkę okresowo weryfikowana, powodując odpowiednią korektę dokonywanych w następnych latach obrotowych odpisów amortyzacyjnych.
Jednostki często - w zakresie, w jakim jest to zgodne z ustawą o rachunkowości - stosują uproszczenie polegające na stosowaniu stawek i terminów amortyzacji podatkowej dla celów amortyzacji bilansowej. Zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środka trwałego dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia go do ewidencji. Dlatego najczęściej dla celów bilansowych rozpoczęcie amortyzacji następuje w miesiącu następującym po miesiącu przyjęcia go do używania, czyli tak jak dla celów podatku dochodowego. Decyzją kierownika, odpowiedni zapis w tym zakresie powinien zostać zawarty w przyjętych przez jednostkę zasadach (polityce) rachunkowości.
W księgach rachunkowych przyjęcie środka trwałego do używania może odbywać się na podstawie dowodu OT.
Druk dowodu OT dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory bilansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|