Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (909) z dnia 1.04.2016
Zakup licencji niezbędnej do wytwarzania produktów
Zamierzamy opracować nowy produkt z udziałem składnika, którego produkcja jest opatentowana. W tym celu zamierzamy wykupić 3-letnią licencję od wynalazcy. Jak rozliczyć taki wydatek dla celów podatkowych i bilansowych? Czy można przyjąć 3-letni okres amortyzacji?
Jeżeli zakupiona licencja stanowiąca wartość niematerialną i prawną może być uznana za autorskie prawo majątkowe, to okres amortyzacji może wynosić 3 lata zarówno dla celów podatkowych, jak i bilansowych. W przeciwnym razie minimalny okres amortyzacji ustalony dla celów podatkowych wynosić będzie 5 lat, natomiast dla celów bilansowych - 3 lata. |
Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o PDOP, amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Stanowią one wartości niematerialne i prawne.
Podatnicy ustalają stawki amortyzacyjne dla poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem ich amortyzacji.
Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej stanowiących wartości niematerialne i prawne praw autorskich nie może być krótszy niż 24 miesiące. Natomiast od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych, w tym licencji innych niż na programy komputerowe lub wyświetlanie filmów oraz emisję programów radiowych i telewizyjnych - zasadniczo 60 miesięcy (por. art. 16m ustawy o PDOP).
Zatem dla rozstrzygnięcia wątpliwości poruszonej w pytaniu należy przede wszystkim ustalić, czy nabyta licencja może być uznana za prawo autorskie.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Jeżeli zatem zakupiona licencja będzie mogła być uznana za autorskie prawo majątkowe, to okres jego amortyzacji nie będzie mógł być krótszy niż ww. 24 miesiące. Oznaczałoby to, że dopuszczalne byłoby pełne zamortyzowanie takiego prawa w okresie trwania "licencji". Jeżeli jednak uznanie nabytej licencji za prawo autorskie nie jest zasadne, to minimalny okres amortyzacji takiej licencji wyniesie 60 miesięcy, czyli 5 lat.
Dla celów bilansowych do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki. W szczególności są to autorskie prawa majątkowe, prawa pokrewne, licencje, koncesje.
Odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się na analogicznych zasadach, jakie stosuje się do środków trwałych, tj. drogą systematycznego, planowego rozłożenia ich wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu wartości niematerialnej i prawnej do używania, a jej zakończenie - nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową lub przeznaczenia do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia ich niedoboru.
Przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności wartości niematerialnej i prawnej.
Tak więc uwzględniając fakt, że okres, na jaki nabyto licencję, wynosi 3 lata, zasadne będzie przyjęcie dla celów bilansowych takiego samego okresu amortyzacji. Oznaczać to będzie przyjęcie rocznej stawki amortyzacyjnej na poziomie 33,33%.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory bilansowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|