Gazeta Podatkowa nr 41 (1186) z dnia 21.05.2015
Ujęcie różnic kursowych od należności
Zgodnie z zawartą umową faktury za sprzedany towar wystawiamy polskiemu kontrahentowi w walucie obcej (euro). Podatek VAT na fakturze wyrażony jest w złotówkach - jego wartość przeliczamy z zastosowaniem średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania dostawy. Zapłata za fakturę w euro w kwocie brutto wpłynęła na rachunek walutowy jednostki. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych powstałe różnice kursowe?
Jednostki, które stosują w rozliczeniach z krajowym kontrahentem walutę obcą, powinny mieć na uwadze, że kwotę podatku VAT na fakturze w takim przypadku należy ująć w polskich złotych. Do jej przeliczenia może zostać zastosowany średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT - Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Obowiązek ten powstaje - co do zasady - z chwilą dokonania dostawy towarów.
Do przeliczenia wyrażonych w walutach obcych operacji gospodarczych, np. zapłaty należności, ujmowanych w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia, stosuje się średni kurs ogłoszony dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień, o ile nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego (art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Dla celów podatku dochodowego przychody w walutach obcych również przelicza się na polskie złote według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich uzyskania (art. 11a ust. 1 ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. oraz art. 12 ust. 2 ustawy o pdop - Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.).
Jeżeli jednostka, o której mowa w pytaniu, różnice kursowe rozlicza z zastosowaniem metody podatkowej, to różnic kursowych w części dotyczącej należnego podatku VAT nie uwzględni w rachunku podatkowym. W przypadku stosowania metody bilansowej różnice kursowe z tego tytułu powinny zostać ujęte w przychodach podatkowych lub w kosztach ich uzyskania.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|