Gazeta Podatkowa nr 29 (1695) z dnia 9.04.2020
Kurs waluty do rozliczenia podatku VAT
W dniu 13 marca 2020 r. wystawiłam kontrahentowi unijnemu fakturę za wykonaną w styczniu 2020 r. usługę reklamy. Jaki kurs waluty powinnam przyjąć w celu rozliczenia podatku VAT?
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ustawy o VAT usługi, które świadczone są na rzecz podatników, opodatkowane są w miejscu, gdzie usługobiorcy mają swoją siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.
Natomiast obowiązek zaewidencjonowania usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce określany został w art. 109 ust. 3a ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, o których mowa w art. 28b, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19a ust. 1-3 i 8 ustawy o VAT.
Przepisy te natomiast określają ogólną zasadę momentu powstania obowiązku podatkowego. Odpowiednie ich zastosowanie do usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce oznacza, że obowiązek ewidencyjny powstaje z chwilą wykonania tych usług. W sytuacji wskazanej w pytaniu obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2020 r.
Przepisy ustawy o VAT określają, że co do zasady fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art. 106i ust. 1 ustawy). Faktury mogą być wystawione także 30 dni przed dokonaniem dostawy towaru, wykonaniem usługi czy otrzymaniem całości lub części zapłaty (art. 106i ust. 7 ustawy o VAT).
Zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych na złote na potrzeby rozliczania podatku VAT określone zostały w art. 31a ustawy o VAT. Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT do przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (lub odpowiedni kurs Europejskiego Banku Centralnego opublikowany na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego). Jeżeli jednak faktura jest wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego, to zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, przeliczenia dokonuje się według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego (odpowiedniego kursu EBC) poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Przykład Podatnik w dniu 13 marca br. wystawił kontrahentowi unijnemu fakturę za usługę wykonaną w dniu 31 stycznia 2020 r. Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstał 31 stycznia 2020 r., fakturę należało wystawić do 15. dnia następnego miesiąca, dokonując przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej według kursu z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi, czyli z dnia 30 stycznia 2020 r. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|