Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (525) z dnia 1.11.2020
Różnice kursowe u ryczałtowca
Podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wystawia faktury sprzedaży i otrzymuje płatności w walucie obcej. Należności wpływają na jego rachunek bankowy prowadzony w walucie polskiej, więc bank dokonuje przeliczenia wpłacanych kwot. Co w takim przypadku z różnicami kursowymi?
Ryczałtowcy muszą ustalać przychody z tytułu różnic kursowych na zasadach określonych w ustawie o PIT i uwzględniać je, zwiększając lub zmniejszając podstawę opodatkowania.
Podatnicy, którzy z tytułu działalności gospodarczej opłacają podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ustalają przychody na podstawie art. 14 updof. W podstawie opodatkowania muszą więc uwzględniać różnice kursowe (art. 14 ust. 2 pkt 3 updof) ustalane w sposób określony w art. 24c updof.
Ustalenie różnic kursowych polega na porównaniu przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z przychodem faktycznie otrzymanym, przeliczonym według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia jego otrzymania. Gdy wartość tak ustalonego przychodu należnego jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, kwota różnicy stanowi dodatnią różnicę kursową. Natomiast gdy przychód należny jest wyższy od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, powstaje ujemna różnica kursowa.
Kalkulator obliczający różnice kursowe wynikające z przychodów osiąganych w walucie obcej dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Wprawdzie zgodnie z art. 24c ust. 1 updof, dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne - koszty uzyskania przychodów, jednak u podatników opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych reguła ta została zmodyfikowana, o czym stanowi art. 6 ust. 1c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.). Z uregulowań tego przepisu wynika, że dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, a ujemne różnice kursowe - zmniejszają te przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|