Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (873) z dnia 1.04.2015
Pożyczka zaciągnięta w walucie obcej i jej spłata w złotówkach a różnice kursowe
Podatkowe różnice kursowe mogą powstać wyłącznie wtedy, gdy płatności związane z daną transakcją dokonywane są w walutach obcych. Nie stanowią natomiast podatkowych różnic kursowych różnice wynikające z kursów walut, jeśli np. zobowiązanie pożyczkowe, czy należność pożyczkowa wyrażone są w walucie obcej, a sama zapłata (w jakiejkolwiek formie) następuje w złotówkach. Podobnie jest w sytuacji, gdy zobowiązanie lub należność wyrażone są w złotówkach, a zapłata dokonywana jest w walucie obcej. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 lutego 2015 r., nr IBPBI/2/423-1369/14/MO)
W rozpatrywanej sprawie spółka rozważała zaciągnięcie pożyczki w walucie obcej (euro). Strony zamierzały dopuścić w umowie pożyczki możliwość jej spłaty przez spółkę w euro lub w złotówkach. Jeśli spółka spłaciłaby pożyczkę w złotych, to zastosowanie miałby kurs walutowy ustalony pomiędzy spółką a pożyczkodawcą.
Spółka zapytała organ podatkowy, czy będzie uprawniona do zaliczenia do przychodów/kosztów podatkowych różnic kursowych skalkulowanych jako różnica pomiędzy wartością pożyczki z dnia jej otrzymania i z dnia jej spłaty.
Jej zdaniem, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Na poparcie swojego stanowiska spółka wskazała, że pożyczka zostanie jej udzielona w euro i w tej samej walucie ma nastąpić jej spłata. Pożyczka ta nie zostanie przewalutowana z euro na złotówki, a fakt, że pożyczka może zostać spłacona w złotówkach (po przeliczeniu wg kursu ustalonego pomiędzy stronami), nie wpłynie na zmianę jej charakteru z pożyczki walutowej na pożyczkę w złotych. Na dzień spłaty pożyczki zobowiązanie spółki z tytułu pożyczki wyrażone będzie w euro.
Organ podatkowy, wydający w tej sprawie interpretację indywidualną uznał, że gdy spłata pożyczki w walucie obcej nastąpi w złotówkach, to nie powstaną podatkowe różnice kursowe. Jak wynika z art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy o PDOP, podatkowe różnice kursowe powstają m.in. wówczas, gdy wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania różni się (jest wyższa lub niższa) od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Organ podatkowy wskazał, że aby powstały podatkowe różnice kursowe, konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- pożyczkę otrzymano w walucie obcej,
- spłata pożyczki jest zrealizowana w walucie obcej,
- powstaną różnice pomiędzy przeliczoną na polską walutę wartością pożyczki w dniu jej otrzymania oraz w dniu jej uregulowania.
Jeśli któryś z ww. warunków nie zostanie spełniony, to nie powstaną podatkowe różnice kursowe.
Odnosząc się do zadanego przez spółkę pytania, organ podatkowy stwierdził:
"(…) Nie są (…) uznawane za różnice kursowe dla celów podatkowych różnice wynikające z kursów walut, jeśli np. zobowiązanie pożyczkowe, czy należność pożyczkowa wyrażone są w walucie obcej a sama zapłata (w jakiejkolwiek formie) następuje w złotówkach lub odwrotnie - zobowiązanie bądź należność wyrażone są w złotówkach, a zapłata dokonywana jest w walucie obcej. Inaczej rzecz ujmując, podatkowe różnice kursowe mogą powstać wyłącznie wówczas, gdy płatności związane z daną transakcją dokonywane są w wartościach pieniężnych ujętych w walutach obcych (…).
Reasumując, tylko w sytuacji uregulowania przez Spółkę zobowiązania z tytułu udzielonej pożyczki wyrażonej w walucie EUR i spłaconej w walucie EUR powstaną różnice kursowe, do których zastosowanie znajdą przepisy art. 15a ust. 2 pkt 5 i art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT. (…)"
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|