Gazeta Podatkowa nr 17 (1162) z dnia 26.02.2015
Kurs do przeliczenia waluty dla celów VAT i podatku dochodowego
W dniu 3 lutego 2015 r. dokonałem sprzedaży towaru dla kontrahenta krajowego. Fakturę, po wcześniejszych uzgodnieniach, wystawiłem w euro. Data wystawienia faktury to 5 lutego 2015 r. Jaki kurs euro zastosować do przeliczenia dla celów VAT i podatku dochodowego?
Przepisy dotyczące VAT nie zabraniają kontrahentom krajowym wystawiania faktur w walucie obcej. Decydując się na taki sposób fakturowania transakcji trzeba mieć na uwadze, że niezależnie od tego, w jakiej walucie wystawiona jest faktura, kwoty podatku wykazuje się w złotych. Mówi o tym art. 106e ust. 11 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Przepis ten wskazuje ponadto, że kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. W tym przypadku należy stosować zasady określone w art. 31a ustawy o VAT.
Z powołanego przepisu wynika, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania wyrażone są w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty, ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może również wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny (EBC) na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Natomiast w sytuacji, gdy podatnik wystawi fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, zastosowanie znajdzie zasada przeliczenia na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień jej wystawienia. W tym przypadku istnieje także możliwość stosowania kursu opublikowanego przez EBC.
Obowiązek podatkowy w VAT, co do zasady, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Istnieją też wyjątki, które tutaj pomijamy.
W sytuacji gdy do dostawy towarów dochodzi w danym dniu, a fakturę wystawia się później, to obowiązek podatkowy powstanie w dniu tej dostawy (w omawianej sytuacji jest to dzień 3 lutego br.). Czytelnik zatem stosownego przeliczenia powinien dokonać na zasadach określonych w art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, czyli stosując średni kurs NBP ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień dokonania dostawy (tu: 2 lutego br.).
W przypadku podatku dochodowego, aby przeliczyć na złote przychód wyrażony w walucie obcej, konieczne jest ustalenie daty powstania tego przychodu. Jeżeli w dniu 3 lutego 2015 r. dokonano sprzedaży towaru, a fakturę za ten towar wystawiono 5 lutego br., to w myśl art. 14 ust. 1c ustawy o pdof przychód z takiej transakcji powstał w dacie wydania towaru, tj. 3 lutego br. (zakładając, że należność za towar nie została wcześniej uregulowana).
Do przeliczenia na złote przychodu wyrażonego w walucie obcej stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, czyli w tym przypadku z 2 lutego br. (art. 11a ust. 1 ustawy o pdof).
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|