Przegląd Podatku Dochodowego nr 24 (384) z dnia 20.12.2014
Jakie kursy walut zastosować do wyceny kosztów i przychodów określonych w walucie obcej?
Importujemy towar z Norwegii i sprzedajemy go na Litwę. Zakup towaru dokumentuje faktura wystawiona przez norweskiego kontrahenta. Według jakiego kursu powinniśmy przeliczyć koszty uzyskania przychodów oraz przychody wyrażone w walutach obcych?
W opisanej w pytaniu sytuacji poniesione koszty są dokumentowane fakturą, więc właściwym kursem do przeliczenia kosztów podatkowych jest kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez dostawcę. Natomiast przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Kursy średnie walut obcych ogłaszane przez NBP dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Stosownie do art. 11a ust. 2 updof oraz art. 15 ust. 1 zdanie drugie updop, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Aby zatem prawidłowo wykazać koszty uzyskania przychodów, należy w pierwszej kolejności określić dzień poniesienia kosztu, a następnie zastosować właściwy kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Za koszt poniesiony, w myśl art. 24c ust. 7 updof i art. 15a ust. 7 updop, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury/rachunku, a w razie ich braku - innego dowodu. Wobec tego o kursie przyjętym do przeliczenia na złote kosztu wyrażonego w walucie obcej w pierwszej kolejności decyduje data wystawienia faktury/rachunku, a w przypadku ich braku - innego dowodu. Potwierdzają to organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacjach indywidualnych z 6 sierpnia 2013 r., nr IBPBI/2/423-543/13/AP i 28 marca 2013 r., nr IBPBI/2/423-273/13/AK. W pierwszej z powołanych interpretacji czytamy, że: "(…) przepisy updop w kwestii przeliczania kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w walucie obcej należy rozumieć jednoznacznie. Ponieważ w opisanej sytuacji poniesione przez Spółkę koszty są dokumentowane fakturą od kontrahenta - to (...) właściwym kursem do przeliczenia kosztów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych będzie kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez dostawcę".
Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1 updof i art. 12 ust. 2 updop).
Za przychody z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 updof i art. 12 ust. 3 updop). U podatników VAT przychód ustala się po pomniejszeniu go o należny podatek VAT.
W przypadku sprzedaży towarów dzień uzyskania przychodów należy ustalić na podstawie art. 14 ust. 1c updof i art. 12 ust. 3a updop. Według tych przepisów, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|