Gazeta Podatkowa nr 92 (1133) z dnia 17.11.2014
Kurs waluty dla przeliczenia przychodów na złote
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi dla kontrahentów z zagranicy. Są to zarówno usługi wykonywane jednorazowo, jak i usługi świadczone w okresach rozliczeniowych. Fakturę w walucie za te usługi zazwyczaj wystawiam po kilku dniach od wykonania usługi lub zakończenia okresu rozliczeniowego w przypadku usług ciągłych. Jaki kurs walut obcych powinienem przyjąć do przeliczenia osiąganych przychodów na złote?
Jeżeli przychody ze sprzedanych towarów lub usług wyrażone są w walucie obcej, konieczne jest ich przeliczenie na złote. Dokonuje się tego według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Zatem aby przeliczyć na złote przychód wyrażony w walucie obcej, niezbędne jest ustalenie daty powstania tego przychodu.
Zasadniczo za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o pdof).
Inaczej ustala się moment powstania przychodu w przypadku tzw. usług ciągłych. Wówczas, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 14 ust. 1e ustawy o pdof).
Przykład 1 Podatnik 31 października 2014 r. wykonał usługę dla zagranicznego kontrahenta, a fakturę ją dokumentującą wystawił w walucie obcej 4 listopada 2014 r. Przychód z tego tytułu powstał w dacie wykonania usługi, tj. 31 października br. Do przeliczenia osiągniętego przychodu na złote podatnik przyjął średni kurs NBP dla tej waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, tj. z 30 października 2014 r.
Podatnik świadczy usługi ciągłe na rzecz zagranicznego kontrahenta. W umowie zawarty jest zapis, że okresem rozliczeniowym jest miesiąc, a zapłata za wykonane usługi dokonywana jest w stałej kwocie do 10. dnia następnego miesiąca. Podatnik za usługi świadczone w październiku 2014 r. wystawił fakturę w walucie obcej z datą 3 listopada 2014 r., a zapłatę otrzymał 7 listopada 2014 r. Przychód z tytułu świadczenia usług powstał w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie, tj. 31 października 2014 r. Podatnik przeliczając osiągnięty przychód na złote zastosował średni kurs NBP dla tej waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, tj. z 30 października 2014 r. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|