Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (856) z dnia 10.10.2014
Jaki kurs waluty należy stosować, gdy faktura wystawiona została po wykonaniu usługi?
Nabyliśmy jednorazową licencję na zorganizowanie wydarzenia artystycznego. Należność za licencję wyrażona jest w euro. Jaki kurs powinien przyjąć wystawca faktury do przeliczenia kwoty VAT na złote, przy założeniu, że fakturę wystawiono 15.09.2014 r., a impreza, podczas której skorzystano z licencji, miała miejsce 8.08.2014 r.? Jakie konsekwencje może ponieść nasza spółka, jeżeli zastosowano nieprawidłowy kurs waluty? Czy mamy prawo do odliczenia VAT?
Dla celów podatku VAT przeliczenia kursu waluty obcej na złote należy dokonać w oparciu o kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. W przypadku usługi udzielenia licencji, jeśli faktura została wystawiona już po jej wykonaniu, należy wziąć pod uwagę dzień wykonania usługi, a nie dzień wystawienia faktury. Zastosowanie przez licencjodawcę niewłaściwego kursu nie pozbawia usługobiorcy prawa do odliczenia podatku naliczonego. |
Zasady stosowania właściwych kursów walutowych, w przypadku gdy wynagrodzenie określone jest w obcej walucie, reguluje obecnie art. 31a ustawy o VAT. Podstawową regułą, jaką powinien kierować się podatnik (również w stosunku do faktur wystawianych przez swoich kontrahentów) jest ustalenie, kiedy powstał ten obowiązek. Artykuł 31a nakazuje bowiem stosowanie kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, w którym powstał obowiązek podatkowy (można stosować również kursy wymiany publikowane przez Europejski Bank Centralny EBC). W tym kontekście podkreślenia wymaga, że usługi licencyjne objęte zostały regułą ogólną, czyli obowiązek ten powstaje już z chwilą jej wykonania. Zmiana w zakresie obowiązku podatkowego dotyczącego udzielania licencji wywiera również określony wpływ na zastosowanie właściwego kursu walut obcych. Jeśli uwzględnimy dane określone w pytaniu, czyli datę skorzystania z licencji (podczas zorganizowanej imprezy artystycznej), co miało miejsce 8 sierpnia br., i fakturowanie, które miało miejsce 15 września br., czyli już po wykonaniu usługi, to w tych okolicznościach właściwym kursem przeliczeniowym będzie kurs średni NBP z 7 sierpnia, czyli ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi. Warto dodać, że obecnie moment fakturowania ma ograniczony wpływ na stosowanie właściwych kursów walutowych. Poza czynnościami, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia (nie dotyczy to oczywiście usług licencyjnych), data faktury ma znaczenie tylko wtedy, gdy jest ona wystawiana przed wykonaniem usługi (dokonaniem dostawy towarów) lub przed otrzymaniem zaliczki (art. 31a ust. 2 ustawy).
Nawet jednak przy założeniu, że faktura została wystawiona w euro, a kwota VAT wykazana w tej fakturze została przeliczona - w inny sposób niż przedstawiony powyżej - nie ma to wpływu na odliczenie podatku naliczonego przez nabywcę. Zastosowanie przez usługodawcę niewłaściwego kursu walutowego na fakturze nie pozbawiłoby zatem Czytelnika prawa do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w fakturze dokumentującej wykonanie usługi. Tego rodzaju błędy nie zostały wymienione w art. 88 ustawy o VAT, czyli w przepisie określającym przypadki, gdy prawo do odliczenia nie przysługuje. Taka sytuacja mogłaby być natomiast podstawą wystąpienia do kontrahenta z żądaniem wystawienia korekty, jeśli błędu tego samodzielnie kontrahent nie zauważył.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|