Gazeta Podatkowa nr 75 (1116) z dnia 18.09.2014
Różnice kursowe przy zakupie środka trwałego
Przedsiębiorca kupił za granicą środek trwały. Jego wartość początkową powinien skorygować o dodatnie różnice kursowe. Czy różnice te zwiększają, czy zmniejszają wartość tego środka trwałego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 853743)
W razie odpłatnego nabycia środka trwałego za wartość początkową uważa się cenę nabycia, którą jest kwota należna zbywcy:
- powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w przypadku importu także o cło i podatek akcyzowy od importu tego środka trwałego,
- pomniejszona o podatek VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT,
- skorygowana o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego.
W przypadku środka trwałego kupionego za granicą podatnik obowiązany jest ustalić różnice kursowe. Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. W przeciwnym razie, tj. gdy wartość poniesionego kosztu jest niższa od jego wartości w dniu zapłaty, powstaną ujemne różnice kursowe.
W przypadku różnic kursowych naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania konieczne jest skorygowanie jego wartości początkowej. Korekta ta polega na tym, że ujemne różnice kursowe zwiększają wartość początkową środka trwałego, a dodatnie różnice kursowe powodują zmniejszenie tej wartości. Czytelnik powinien więc zmniejszyć wartość początkową środka trwałego o naliczone do dnia jego przekazania do używania dodatnie różnice kursowe.
Gdy zapłata za środek trwały jest dokonywana po dniu oddania go do używania, wówczas dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne - koszty uzyskania przychodów.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|