Gazeta Podatkowa nr 72 (1113) z dnia 8.09.2014
Rozliczenie w księgach rachunkowych różnic kursowych od spłacanej raty kredytu
Z rachunku walutowego dokonaliśmy zapłaty za ratę kredytu wyrażonego w euro. Wyceny dokonaliśmy po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty. Czy ustalając różnice kursowe dotyczące spłacanej raty powinnam porównać kurs z dnia uzyskania kredytu z kursem przyjętym do wyceny w dniu dokonania spłaty, czy z kursem historycznym na rachunku walutowym?
Aby obliczyć różnice kursowe, jakie powstały przy spłacie raty kredytu wyrażonego w walucie obcej, należy porównać kurs, jaki zastosowano do wyceny kredytu w dniu jego otrzymania, z kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania zapłaty raty kredytu. Dodatkowo należy ustalić różnice kursowe od własnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym, np. według metody FIFO.
Zasady wyceny operacji wyrażonych w walutach obcych reguluje art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem otrzymanie waluty z tytułu kredytu bankowego na rachunek walutowy, jako że nie stanowi sprzedaży ani zakupu waluty, przelicza się na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień jej otrzymania (art. 30 ust. 2 pkt 2 wymienionej ustawy). Wpływ przyznanego kredytu na rachunek walutowy można ująć zapisem:
- Wn konto 13-1 "Rachunek walutowy",
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe" (w analityce: Kredyty w walucie obcej).
Spłatę poszczególnych rat kredytu ze środków zgromadzonych na rachunku walutowym wycenia się również według średniego kursu NBP, z tym że w tym przypadku jest to kurs obowiązujący w dniu poprzedzającym dzień dokonania zapłaty, czyli wypływu środków pieniężnych z konta.
Z uwagi na przyjęcie do powyższych przeliczeń różnych kursów walut, powstaną różnice kursowe. Przy czym przy spłacie z rachunku walutowego zobowiązań wyrażonych w walucie obcej, np. przy zapłacie poszczególnych rat kredytu walutowego, różnice kursowe ustala się dwuetapowo:
1) po pierwsze - różnice kursowe obliczane są od kwoty spłacanego zobowiązania. Najczęściej dotyczy to raty kredytu w części kapitałowej, zaewidencjonowanej w księgach na koncie 13-4. Odsetki są bowiem księgowane zazwyczaj dopiero z chwilą ich spłaty i nie figurują w księgach jako zobowiązanie (inaczej będzie tylko na przełomie roku, jeśli odsetki dotyczące danego roku obrotowego będą płacone dopiero w roku następnym lub przyszłych latach),
2) po drugie - od własnych środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym. W takim przypadku przy obliczaniu różnic kursowych do wyceny rozchodu waluty z rachunku walutowego przyjmuje się metodę FIFO, LIFO lub kursy średnioważone.
W księgach rachunkowych powstałe różnice kursowe ujmuje się, co do zasady, odpowiednio w przychodach (różnice dodatnie) lub kosztach (różnice ujemne) finansowych.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|