Serwis Podatkowy nr 8 (224) z dnia 10.08.2014
Różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej w celu spłaty zobowiązania
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 maja 2014 r., nr ITPB3/423-76/14/PST; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
"(…) Spółka posiada zobowiązania w walucie obcej z tytułu zakupu towarów. W celu ich uregulowania spółka zaciągnęła pożyczkę celową również w walucie obcej. Pożyczkodawca zgodnie z treścią umowy pożyczki dokonał płatności bezpośrednio na konto wierzyciela spółki w walucie obcej. Spółka ustala różnice kursowe zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy różnice kursowe powstające na moment spłaty zobowiązania pożyczką celową będą stanowiły przychody (koszty) podatkowe?
(…) W analizowanym przypadku Wnioskodawca rozlicza różnice kursowe zgodnie z przepisem art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzw. metodą podatkową.
Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3. (…)
Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny, należy rozważyć, czy w przedmiotowej sprawie mogą znaleźć zastosowanie (…) przepisy art. 15a ust. 2 pkt 2 oraz art. 15a ust. 3 pkt 2 ustawy, ponieważ, jak wynika z wniosku, Spółka posiada zobowiązanie w walucie obcej z tytułu zakupu towarów, a następnie zaciąga pożyczkę celową również w walucie obcej i płatności w walucie obcej bezpośrednio na konto wierzyciela Wnioskodawcy dokonuje pożyczkodawca.
Należy zauważyć, że różnice kursowe związane z transakcjami gospodarczymi, o których mowa w art. 15 ust. 2 pkt 2 oraz art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy, "urealniają" koszty podatkowe - nie mogą więc być naliczane od wartości nienależących do tych kategorii podatkowych.
W związku z powyższym, zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 2 i art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy, różnice kursowe ustala się w sytuacji gdy:
- koszt podatkowy wyrażony jest w walucie obcej,
- zapłata następuje w walucie obcej.
Biorąc zatem pod uwagę powyższe rozważania oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że z regulacji prawnych dotyczących różnic kursowych (art. 15 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy) wynika, że sytuacja, w której (…) zapłata zobowiązania (w przedmiotowej sprawie - z tytułu zakupu towarów) wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa/niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, skutkuje rozpoznaniem przychodów i kosztów podatkowych z tytułu podatkowych różnic kursowych.
Tym samym, stanowisko Spółki, że powinna rozpoznać poprzez ujęcie w przychodach podatkowych (dodatnie różnice kursowe) albo w kosztach podatkowych (ujemne różnice kursowe) różnice kursowe powstałe w wyniku spłaty zadłużenia z tytułu zakupu towarów pożyczką jest prawidłowe w tej części (podkreśl. red.).
Natomiast w uzasadnieniu swojego stanowiska Wnioskodawca odnosi swoją sytuację prawno-podatkową do zastosowania przepisów art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy - dotyczących możliwości powstania różnic kursowych w zakresie kredytów (pożyczek), podczas gdy w przedmiotowej sprawie należało się odnieść do przepisów art. 15a ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy - dotyczących możliwości powstania różnic kursowych w zakresie poniesionych kosztów (w związku z transakcją gospodarczą), zatem stanowisko Spółki jest nieprawidłowe w tej części. (…)"
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|