Poradnik VAT nr 14 (374) z dnia 20.07.2014
Kurs walut do przeliczania krajowych faktur
Otrzymaliśmy fakturę od polskiego przewoźnika za międzynarodowy transport towarów ze stawką 0%. W zleceniu ustalono, że płatności będą dokonane w euro. Firma transportowa dla własnych celów przeliczyła kwoty na fakturze po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego rozładunek towarów. Czy powinniśmy przeliczyć tę fakturę po kursie z dnia poprzedzającego dzień jej wystawienia?
Zasady przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na złote określone są w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, przeliczenia na złote, co do zasady, dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może również wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro należy przeliczyć z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
W sytuacji gdy podatnik wystawi fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, zastosowanie znajdzie zasada przeliczenia na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (i odpowiednio ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury).
Dla potrzeb przeliczenia kwot na fakturach dokumentujących wykonane usługi transportowe należałoby przyjąć kurs walut z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak w sytuacji, o której mowa w pytaniu, nie ma, naszym zdaniem konieczności dokonywania takich przeliczeń. Art. 31a ustawy wskazuje, że konieczność taka występuje wówczas, gdy "kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej".
Przepisy ustawy o VAT i rozporządzenia w sprawie faktur nie zawierają jakiegokolwiek zastrzeżenia, które zabraniałoby wystawiania faktur w walucie obcej. Podatnicy mogą więc określać należności w walucie innej niż złoty polski.
Warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi zasadami wystawania faktur, które określone zostały w art. 106a–106i ustawy. W art. 106e ust. 11 ustawy zastrzeżono, że kwoty podatku wykazuje się w złotych. Wystawiając więc fakturę w walucie obcej należy pamiętać, żeby kwota podatku wyrażona była również w złotych polskich.
W sytuacji opisanej przez Czytelnika kwota podatku VAT nie występuje, gdyż usługa jest opodatkowana stawką 0%. Polski przewoźnik dokonał przeliczenia kwoty netto i brutto na fakturze i wykazał je dodatkowo w złotych polskich.
Reasumując |
Czytelnik, jako nabywca, nie ma już potrzeby przeliczania tych kwot według innego kursu walut. Do ewidencji oraz deklaracji podatkowej powinien więc przyjąć kwoty wyrażone przez sprzedawcę na fakturze w złotych polskich.
Gdyby sprzedawca nie dokonał takich przeliczeń na fakturze, wówczas obowiązkiem Czytelnika było zastosowanie kursu walut z dnia poprzedzającego dzień rozładunku tych towarów (data zakończenia wykonywania usług transportowych).
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|