Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (371) z dnia 1.06.2014
Koszt poniesiony w walucie obcej
Według jakiego kursu dla potrzeb podatku CIT należy przeliczyć koszt wynikający z otrzymanej faktury dokumentującej import usługi telekomunikacyjnej?
Do wyceny kosztu wyrażonego w walucie obcej należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Przy transakcjach gospodarczych związanych z zakupem towarów lub usług dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody podatkowe (art. 15a ust. 1 updop). Dodatnie różnice powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 15a ust. 2 pkt 2 updop). W odwrotnej sytuacji, tj. jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, powstają ujemne różnice kursowe, które zwiększają koszty podatkowe (art. 15a ust. 1 i ust. 3 pkt 2 updop).
Z art. 15a ust. 6 updop wynika, że przez średni kurs ogłaszany przez NBP należy rozumieć kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.
Z kolei stosownie do art. 15a ust. 7 updop, za koszt poniesiony, o którym mowa w art. 15a ust. 2 i 3 updop, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w art. 15a ust. 2 i 3 updop - dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Przepis art. 15a ust. 7 updop określa zatem, co należy rozumieć pod pojęciem "koszt poniesiony". Tak więc za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).
Ponieważ z pytania wynika, że koszt został dokumentowany fakturą, to właściwym kursem do przeliczenia kosztów podatkowych jest kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez kontrahenta.
Organy podatkowe w aktualnie wydawanych interpretacjach indywidualnych potwierdzają, że koszty w walucie obcej przelicza się na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 marca 2014 r., nr IBPBI/2/423-1577/13/CzP.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|