Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 6 (414) z dnia 20.03.2016
Jak rozliczyć różnice kursowe ustalone na dzień bilansowy od własnych środków pieniężnych?
Na dzień bilansowy ustaliliśmy różnice kursowe na rozrachunkach i od własnych środków pieniężnych (na kasie euro i na rachunku walutowym). Bilansowe różnice kursowe na rozrachunkach stornujemy pod datą 1 stycznia roku następnego. Czy pod datą 1 stycznia powinniśmy też wystornować różnice kursowe od własnych środków pieniężnych? Do rozliczania różnic kursowych stosujemy metodę podatkową.
W przypadku stosowania podatkowej metody ustalania różnic kursowych, różnice kursowe powstałe w związku z bilansową wyceną własnych środków pieniężnych wskazane jest stornować pod datą 1 stycznia następnego roku obrotowego. Zastosowanie do tych różnic innej metody rozliczenia powodowałoby istotne trudności z ustaleniem zrealizowanych różnic kursowych dla celów podatkowych. |
Z ustawy o rachunkowości nie wynika obowiązek dokonywania storna różnic kursowych ustalonych na dzień bilansowy. W praktyce jednak jednostki rozliczają różnice kursowe powstałe na rozrachunkach, stosując jedną z następujących metod:
- stornowanie pod datą 1 stycznia roku następnego naliczonych na dzień bilansowy różnic kursowych, a następnie księgowanie faktycznie zrealizowanych różnic kursowych w momencie realizacji rozrachunków,
- stornowanie różnic kursowych dopiero w dniu uregulowania ściśle określonej należności lub zobowiązania, z równoczesnym określeniem i wprowadzeniem do ksiąg rachunkowych różnic kursowych ustalonych za okres od dnia powstania rozrachunku do dnia jego uregulowania; nie stornuje się różnic kursowych od nadal nieuregulowanych rozrachunków,
- ujmowanie w księgach zrealizowanych różnic kursowych obliczonych od początku roku do dnia zapłaty rozrachunku lub różnic kursowych wynikających z porównania kursu z poprzedniej wyceny z kursem z bieżącej wyceny; w tej metodzie nie dokonuje się storna różnic kursowych z poprzedniej wyceny, tylko doprowadza się stan rozrachunków do prawidłowego salda poprzez doksięgowanie odpowiednio dodatnich lub ujemnych różnic kursowych.
W przypadku stosowania podatkowej metody ustalania różnic kursowych, powstałe przy wycenie bilansowej różnice kursowe, utrudniają obliczenie uznawanych podatkowo różnic kursowych powstających z chwilą zapłaty. W takim przypadku różnice kursowe z wyceny bilansowej rozrachunków wskazane jest stornować z dniem 1 stycznia następnego roku obrotowego lub w dniu uregulowania należności lub zobowiązania. Jednak w przypadku środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej (zgromadzonych w kasie walutowej lub na rachunku walutowym), których wartość zaktualizowano na dzień bilansowy, wskazane jest stosowanie metody stornowania pod datą 1 stycznia następnego roku obrotowego.
Inaczej będzie w przypadku jednostek rozliczających różnice kursowe dla celów podatkowych według ustawy o rachunkowości. W tym przypadku najlepszą metodą będzie ewidencjonowanie tylko zrealizowanych różnic kursowych ustalonych między kursem z wyceny bilansowej a kursem zastosowanym do wyceny rozchodu środków z kasy walutowej lub z rachunku walutowego.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|