Poradnik VAT nr 14 (326) z dnia 20.07.2012
Stawka VAT na usługi stolarskie w budownictwie mieszkaniowym
Jesteśmy firmą stolarską realizującą w budownictwie mieszkaniowym zlecenia dla osób fizycznych, jak i dla firm. Wykonujemy wyroby z zakupionych materiałów na indywidualne zamówienie na określony wymiar (schody, balkony, tarasy, okiennice) a następnie dokonujemy ich montażu. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować do świadczonych przez nas usług montażu?
Na mocy art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumieć należy obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych (art. 41 ust. 12a ustawy o VAT).
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Zaznaczyć należy, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej określone wyżej limity, 8% stawkę VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy o VAT).
Należy również zwrócić uwagę na brzmienie art. 2 pkt 12 ustawy, zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.
Według PKOB w dziale 11 sklasyfikowane są:
- 111 - "Budynki mieszkalne jednorodzinne",
- 112 - "Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe",
- 113 - "Budynki zbiorowego zamieszkania", w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dla bezdomnych itp.
W PKWiU z 2008 r. "Roboty budowlane specjalistyczne" sklasyfikowane są w sekcji F w dziale 43 i swym zakresem obejmują m.in.:
- specjalistyczne roboty budowlane związane z budową budynków oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej, prowadzone przez wykonawców posiadających specjalistyczne umiejętności i specjalny sprzęt,
- montaż konstrukcji stalowych, o ile pojedyncze elementy konstrukcji nie zostały wykonane przez tę samą jednostkę, która zajmuje się ich montażem,
- roboty wykończeniowe i wykonywanie instalacji budowlanych.
Do pozostałych usług związanych z wykończaniem obiektów budowlanych zalicza się m.in.:
- szklenie, tynkowanie, malowanie, układanie ceramicznych, betonowych lub kamiennych płytek podłogowych i ściennych, układanie pokryć dywanowych i parkietów, tapetowanie ścian itp., cyklinowanie podłóg, zakładanie stolarki budowlanej, zewnętrzne mycie budynków itp. Zalicza się tu również związane z tymi robotami prace remontowe.
Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 2 listopada 2011 r., nr IPTPP1/443-621/11-2/ALN, warunkiem zastosowania 8% stawki jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą te czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie choćby jednej z tych przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT i jest opodatkowana stawką podstawową.
Ponadto organ podatkowy podkreślił, że przy ustaleniu właściwej stawki VAT decydujące znaczenie ma określenie, co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Jeżeli więc przedmiotem sprzedaży (określonym w umowie) ma być konkretna usługa, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które złożyły się na nią i opodatkowywać ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę, a nie jej elementy.
Dlatego też w rozpatrywanej sytuacji o ile montaż schodów, balkonów, tarasów czy też okiennic, o których mowa w pytaniu dokonywany jest w ramach budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy i wykonywany jest w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym, to zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy podlega opodatkowaniu 8% stawką VAT.
Podobne stanowisko prezentuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2012 r., nr IBPP1/443-33/12/AS.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|