Poradnik VAT nr 15 (591) z dnia 10.08.2023
Ustalenie limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT
Lekarz dentysta świadczy usługi stomatologiczne, które ewidencjonuje w kasie fiskalnej. Korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Dodatkowo planuje rozpocząć świadczenie usług kosmetycznych. Czy w związku z tym musi zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, czy też w dalszym ciągu może korzystać ze zwolnienia z VAT?
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwolniona od podatku jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku a także czynności wymienionych w art. 113 ust. 2 tej ustawy, czyli m.in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c) usług ubezpieczeniowych
- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych.
Z przedstawionego pytania wynika, że podatnik świadczy usługi stomatologiczne. Usługi te - w świetle art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT - korzystają ze zwolnienia z VAT. Zgodnie bowiem z tym przepisem, ze zwolnienia od podatku korzystają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991),
d) psychologa.
Jak widać z powyższego jest to zwolnienie przedmiotowo-podmiotowe, które uzależnione jest nie tylko od tego, kto świadczy usługę, ale również od jej rodzaju i celu.
W opisywanej sytuacji zakładamy, że powyższe warunki są spełnione, zatem usługi, o których mowa korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT.
Jak wynika z pytania podatnik zamierza rozpocząć wykonywanie usług kosmetycznych. Usługi te nie zostały wymienione w katalogu czynności, których wykonywanie nie pozwala na korzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 13 ustawy o VAT).
Oznacza to, że podatnik w zakresie całej swojej działalności może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Zwrócić przy tym należy uwagę, że do wartości sprzedaży 200.000 zł nie wlicza się m.in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT (z wyjątkami, które nie mają tu jednak zastosowania).
Reasumując
Rozpoczęcie wykonywania usług kosmetycznych nie wyłącza podatnika z prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Do wyliczenia wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia, podatnik powinien przyjąć osiągniętą kwotę ze sprzedaży usług kosmetycznych z wyłączeniem sprzedaży wskazanej w art. 113 ust. 2 ustawy o VAT, tj. usług w zakresie opieki medycznej świadczonych przez lekarza dentystę. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|