Poradnik VAT nr 3 (483) z dnia 10.02.2019
Termin dokonania korekty VAT należnego w ramach ulgi na złe długi
W sierpniu 2018 r. wystawiłem faktury na rzecz kontrahenta, wyznaczając mu termin płatności na 27 września 2018 r. Kontrahent do tej pory nie uregulował należności. Czy obliczając termin, po upływie którego mogę skorzystać z ulgi na złe długi powinienem uwzględniać przepisy obowiązujące w 2018 r., czy należy w tym przypadku stosować przepisy obowiązujące obecnie?
Podatnik, który w określonym terminie nie otrzymał od kontrahenta zapłaty za sprzedane towary czy usługi, przy spełnieniu ustawowych warunków ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego o kwoty wynikające z niezapłaconej faktury.
Wierzyciel, który zamierza skorzystać z ulgi na złe długi musi pamiętać o konieczności spełnienia warunków określonych w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT. Są one następujące:
1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1508 ze zm.), postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
2) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Z ulgi na złe długi można skorzystać gdy od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Od 1 stycznia 2019 r. zmieniło się brzmienie przepisu art. 89a ust. 1 i odpowiednio 89b ust. 1 ustawy o VAT w zakresie terminu, którego upływ uprawnia wierzyciela (i odpowiednio zobowiązuje dłużnika) do zastosowania ulgi na złe długi. Do końca 2018 r. termin ten wynosił 150 dni od terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, natomiast od 1 stycznia 2019 r. ustawodawca skrócił ten termin do 90 dni.
Co do zasady 90-dniowy termin, po upływie którego można skorzystać z ulgi na złe długi dotyczy wierzytelności powstałych od 1 stycznia 2019 r. Jednak termin ten można również zastosować do niektórych wierzytelności z ubiegłego roku - tych, dla których 90. dzień liczony od terminu płatności wskazanego na fakturze lub w umowie przypada w 2019 r. Jest to możliwe na mocy art. 46 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. poz. 2244).
W praktyce 90-dniowy termin ulgi dotyczy tych wierzytelności z 2018 r., których termin płatności przypadał 3 października 2018 r. lub później (90. dzień liczony od dnia 3 października 2018 r. przypadał bowiem 1 stycznia 2019 r.).
Natomiast w odniesieniu do wierzytelności, których termin płatności określono w 2018 r. na dzień wcześniejszy niż 3 października 2018 r., w celu skorzystania z ulgi na złe długi należy liczyć termin obowiązujący w 2018 r., czyli 150 dni od terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnik (przy spełnieniu ustawowych warunków) ma prawo do skorzystania z ulgi na złe długi w rozliczeniu za luty 2019 r. (150. dzień od terminu płatności przypada 24 lutego 2019 r.).
Warto podkreślić, że w celu prawidłowego wyliczenia terminu, w jakim wierzyciel może zastosować w 2019 r. ulgę na złe długi, nasze Wydawnictwo opracowało odpowiedni kalkulator zamieszczony na stronie internetowej www.kalkulatory.gofin.pl.
Reasumując
W przypadku wierzytelności, których termin płatności przypadał we wrześniu 2018 r., podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi w rozliczeniu za okres, w którym przypada 150. dzień, licząc od terminu płatności należności określonego w umowie lub na fakturze. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|