Poradnik VAT nr 12 (468) z dnia 20.06.2018
Kasa fiskalna przy sprzedaży internetowej
Świadczę usługi na rzecz przedsiębiorców. W kwietniu br. rozszerzyłam działalność o sprzedaż internetową towarów (meble ogrodowe) osobom prywatnym. Czy będę mogła korzystać ze zwolnienia z kasy jeśli z tytułu tej sprzedaży będę wystawiała faktury a płatność będzie dokonywana na mój rachunek bankowy? [pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1165930]
Komentarz 1
Jeżeli całość wpłat będzie dokonywana za pośrednictwem rachunku bankowego - możesz być bez kasy.
Komentarz redakcji |
Co do zasady, obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
W świetle obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień, podatnik prowadzący sprzedaż towarów za pośrednictwem aukcji internetowych ma możliwość skorzystania z kilku rodzajów zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Może to być zwolnienie ze względu na osiągane obroty lub też z tytułu sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym.
Kalkulator limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z kas dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na wysokość osiąganych obrotów przysługuje podatnikom rozpoczynającym w 2018 r. sprzedaż i obowiązuje do momentu przekroczenia kwoty 20.000 zł wyliczonej proporcjonalnie do okresu prowadzonej sprzedaży, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.
Podatnik, którego obroty są wyższe niż 20.000 zł ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z tytułu sprzedaży wysyłkowej, ale tu konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków.
Na mocy § 2 ust. 1 w związku z poz. 38 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień, dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) zwolniona jest z ewidencjonowania pod warunkiem że:
- dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Ze zwolnienia tego nie może jednak korzystać podatnik, który sam dostarcza towar do nabywcy, nie korzystając przy tym z usług poczty lub innej firmy kurierskiej.
Należy mieć również na uwadze, że z możliwości korzystania z jakichkolwiek zwolnień określonych w rozporządzeniu wyklucza podatnika dokonywanie sprzedaży towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień.
Jeżeli zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu, wpłaty za zamówione towary w całości będą dokonywane na rachunek bankowy podatnika (zarówno bezpośrednio przez ostatecznego odbiorcę, jak i przez firmy kurierskie, które otrzymywane od kupującego należności będą wpłacały na konto bankowe podatnika), to na podstawie ww. przepisów podatnik nie będzie zobowiązany do ewidencjonowania w kasie fiskalnej sprzedaży wysyłkowej towarów.
Co jest istotne, aby skorzystać z tego zwolnienia, podatnik nie musi dokumentować tej sprzedaży fakturami.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|