Poradnik VAT nr 21 (429) z dnia 10.11.2016
Ulga na złe długi w przypadku umorzenia wierzytelności
Skorzystaliśmy z możliwości skorygowania podatku należnego w ramach ulgi na złe długi. Obecnie, na mocy ugody sądowej, wierzytelność wobec naszej firmy została umorzona. Czy mamy w związku z tym obowiązek ponownej korekty, tym razem zwiększającej podatek należny?
Zgodnie z art. 89a ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Przy czym nieściągalność należności uważa się za uprawdopodobnioną, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Wierzyciel może dokonać korekty VAT należnego, tj. skorzystać z ulgi na złe długi, gdy spełnione są następujące warunki:
1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2016 r. poz. 1574 ze zm.), postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
2) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy - Prawo restrukturyzacyjne, upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
3) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Gdyby natomiast, po złożeniu wyżej opisanej korekty VAT należnego, należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel zgodnie z art. 89a ust. 4 ustawy zobowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.
Przepis ten szczegółowo określa sytuację, kiedy "powrotna" korekta VAT - w związku z wcześniejszym skorzystaniem z ulgi na złe długi - powinna być dokonana. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy wierzytelność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie. Jednak w przypadku umorzenia wierzytelności nie dochodzi do uregulowania wierzytelności ani do jej zbycia. Dlatego też nie ma podstaw do zastosowania przepisu art. 89a ust. 4 ustawy o VAT.
Czytelnik nie musi więc dokonywać korekty (zwiększenia) podatku należnego w związku ze skorzystaniem z ulgi na złe długi.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|