Poradnik VAT nr 11 (419) z dnia 10.06.2016
Ustalenie limitu zwolnienia z VAT w roku przestępnym
Jaką liczbę dni należy przyjąć do wyliczenia granicznej kwoty uprawniającej do zwolnienia z VAT w 2016 r. - 365 czy 366 dni?
W myśl art. 113 ust. 9 i 10 ustawy podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest zwolniony z tego podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150.000 zł.
Zwrócić należy uwagę, że kwota limitu, o którym mowa jest limitem rocznym. Oznacza to, że dla podmiotów rozpoczynających działalność, kwota ta obliczona w proporcji do okresu prowadzenia działalności będzie niższa i zależeć będzie od tego, w którym dniu miesiąca w trakcie roku rozpoczęto działalność gospodarczą.
Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego powyższą wartość, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.
Aby wyliczyć wartość kwoty, która powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego, w sytuacji gdy podatnik rozpocznie działalność w trakcie 2016 r., należy zastosować następujący wzór:
A = B × C/D
gdzie:
A - oznacza graniczną kwotę obrotu w proporcji do okresu prowadzonej działalności, której przekroczenie
powoduje utratę zwolnienia,
B - oznacza limit określony w art. 113 ust. 1, czyli 150.000 zł,
C - oznacza liczbę dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku,
D - oznacza liczbę dni w roku podatkowym.
Zauważyć należy, że rok 2016 jest rokiem przestępnym. Tak więc powstaje wątpliwość jaką liczbę dni należy przyjąć do wyliczenia granicznej kwoty uprawniającej do zwolnienia: 365 czy 366.
Użyte w art. 113 ustawy o VAT pojęcie "rok podatkowy" nie zostało zdefiniowane. Stosownie do art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), przez rok podatkowy rozumie się rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Jedynie ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.) w art. 114 przyjmuje, iż za rok należy przyjąć trzysta sześćdziesiąt pięć dni. Zgodnie bowiem z tym przepisem, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć.
Kalkulator limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Żadne przepisy podatkowe natomiast nie określają, iż w sytuacji gdy mowa jest o roku podatkowym, należy przyjąć trzysta sześćdziesiąt pięć dni.
Z uwagi na brak jednoznacznego wskazania, co należy rozumieć przez rok podatkowy, wydaje się, że przyjęcie zarówno liczby 365 dni jak i 366 jest prawidłowe. Jednak zdaniem redakcji, bezpieczniejsze dla podatnika byłoby liczenie limitu obrotu w roku 2016 w sposób szczególny, czyli przyjmując jego pełne 366 dni.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|