Gazeta Podatkowa nr 15 (1160) z dnia 19.02.2015
Raporty ZUS sporządzone po śmierci pracownika
W ostatnim dniu roboczym stycznia 2015 r. wypłaciliśmy pracownikom wynagrodzenie za styczeń br. oraz "trzynastkę" za 2014 r. Od dokonanych wypłat potrąciliśmy im składki ZUS i podatek. Kilka dni później jeden z pracowników zmarł. Dokumenty rozliczeniowe za styczeń 2015 r. sporządziliśmy i przekazaliśmy do ZUS 13 lutego br., czyli już po jego śmierci, więc nie naliczyliśmy w nich składek ubezpieczeniowych od wypłaconej mu w styczniu pensji i "trzynastki". Czy postąpiliśmy prawidłowo?
NIE. Od wypłat dokonanych pracownikowi przed jego śmiercią (tu: pensji za styczeń 2015 r. oraz "trzynastki" za 2014 r.) należało naliczyć składki ubezpieczeniowe (społeczne i zdrowotną oraz ewentualnie na FP i FGŚP) na ogólnych zasadach obowiązujących pracowników. Naliczone składki ubezpieczeniowe pracodawca powinien był następnie wykazać w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za styczeń 2015 r. Sporządzenie dokumentów rozliczeniowych po śmierci pracownika nie ma wpływu na obowiązek naliczenia w nich składek ubezpieczeniowych od wypłaty dokonanej przed jego zgonem.
W omawianym przypadku pracodawca nie naliczył składek ubezpieczeniowych w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za styczeń 2015 r., mimo że je wcześniej potrącił z wynagrodzenia pracownika. Obecnie powinien więc sporządzić korektę rozliczeń za ten miesiąc, a ściślej - raport ZUS RCA i wykazać w nim zmarłego pracownika z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia, tj. 01 10 X X, naliczając mu składki ubezpieczeniowe od wypłaty dokonanej w styczniu br. Korygujący raport ZUS RCA należy dołączyć do deklaracji rozliczeniowej korygującej ZUS DRA zawierającej pełne rozliczenie składek za wszystkich ubezpieczonych. Korekta deklaracji powinna oczywiście uwzględniać zmiany dokonane korygującym raportem ZUS RCA.
Po przekazaniu do ZUS korekty rozliczeń u płatnika powstanie niedopłata składek ubezpieczeniowych. Różnicę tę pracodawca powinien uregulować wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. Może je naliczyć według obniżonej stawki, tj. w wysokości 75% stawki podstawowej, jeśli niedopłatę składek ubezpieczeniowych (w całości) zapłaci w ciągu 7 dni od daty złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych i do poprawianych dokumentów dołączy uzasadnienie ich sporządzenia. Od 9 października 2014 r. stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (także składkowych) wynosi 8%, natomiast obniżonych - 6%.
Kalkulator odsetkowy jest dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|