Gazeta Podatkowa nr 75 (1846) z dnia 20.09.2021
Obniżone odsetki za zwłokę od zaliczki na podatek PIT
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Nie wpłaciłem w terminie zaliczki na podatek PIT za lipiec 2021 r. Czy regulując ją, mogę naliczyć obniżone odsetki za zwłokę? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1362342)
NIE. Odsetki za zwłokę od zaliczki na podatek dochodowy regulowanej po terminie płatności nalicza się według stawki podstawowej.
Przedsiębiorcy opłacający miesięczne zaliczki na podatek od dochodu uzyskiwanego z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej wpłacają je w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego należy uregulować do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Wynika to z art. 44 ust. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Termin płatności zaliczki na podatek PIT za lipiec 2021 r. upłynął 20 sierpnia 2021 r. Nieuiszczona w terminie zaliczka na podatek dochodowy jest zaległością podatkową. Stanowi o tym art. 51 § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540). Powstanie zaległości podatkowej wiąże się z obciążeniami odsetkowymi.
Kalkulator odsetkowy dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Obniżone odsetki za zwłokę, naliczone według stawki wynoszącej 50% stawki podstawowej, stosuje się w przypadku spełnienia wymogów określonych w art. 56a Ordynacji podatkowej. Zaległość podatkowa musi być ujawniona w wyniku korekty rozliczenia dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia deklaracji lub zeznania podatkowego. Trzeba ją uregulować w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Opisana preferencja nie przysługuje w razie korekty dokonanej w wyniku czynności sprawdzających, a także składanej po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej lub zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a gdy nie wysyła się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej.
Podatnik może uiścić obniżone odsetki za zwłokę od zaliczek na podatek dochodowy (przy zachowaniu opisanych przesłanek) w przypadku dokonania autokorekty zeznania podatkowego obejmującej wysokość wpłaconych zaliczek. W trakcie roku podatkowego nie składa się deklaracji z kwotami zaliczek na podatek dochodowy należnych za poszczególne miesiące, ale wykazuje się je w zeznaniu podatkowym. Został zatem jedynie przesunięty termin ich deklarowania. Podatnik ma prawo skorygować wszystkie dane zawarte w zeznaniu podatkowym - w tym kwoty zaliczek na podatek dochodowy. Jeżeli z własnej inicjatywy skoryguje w rocznym rozliczeniu wysokość zaliczek, ma prawo zastosować obniżone odsetki podatkowe (por. wyrok NSA z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 2978/14).
W omawianym przypadku zaległość podatkowa powstała w związku z nieuiszczeniem w terminie zaliczki na podatek PIT za lipiec 2021 r. Nie została ona ujawniona w wyniku korekty zeznania podatkowego. Nie ma tym samym podstaw do zastosowania obniżonej stawki odsetkowej. Wpłata zaległej zaliczki na podatek dochodowy do czasu złożenia zeznania podatkowego wiąże się z naliczeniem odsetek za zwłokę według stawki podstawowej.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|