Gazeta Podatkowa nr 45 (2128) z dnia 3.06.2024
Odsetki od zaległości ujawnionej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej
Nasza firma otrzymała upoważnienie do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej w zakresie prawidłowości rozliczenia VAT za poszczególne miesiące 2022 r. Firma chce złożyć korekty plików JPK_V7M za kilka miesięcy 2022 r. Z korekt wynikają zaległości podatkowe. Czy można naliczyć od nich obniżone odsetki za zwłokę?
NIE. Odsetki za zwłokę od zaległości w VAT wynikającej z korekty JPK_V7M złożonej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej nalicza się według stawki (stawek) podstawowej lub podwyższonej.
Urząd celno-skarbowy ma prawo przeprowadzić kontrolę celno-skarbową dotyczącą przestrzegania prawa podatkowego. Wszczynana jest ona z urzędu na podstawie upoważnienia. Dzień doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej stanowi datę wszczęcia tej kontroli. Kontrolowany może po otrzymaniu wspomnianego upoważnienia skorygować deklaracje podatkowe mające być objęte weryfikacją. Korektę należy złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia. Korekta dokonana po upływie tego terminu, a przed zakończeniem kontroli celno-skarbowej nie wywołuje skutków prawnych. Przewiduje to art. 62 ust. 4 ustawy o KAS (Dz. U. z 2023 r. poz. 615 ze zm.).
Efektem dokonania korekty rozliczenia może być obowiązek uregulowania zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki podatkowe nalicza się według stawki podstawowej, obniżonej lub podwyższonej. Obniżona stawka, wynosząca 50% stawki podstawowej, jest stosowana w przypadku spełnienia wymogów określonych w art. 56a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Zaległość podatkowa musi wynikać z prawnie skutecznej korekty deklaracji podatkowej dokonanej w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia tej deklaracji. Wpłata musi nastąpić w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Korekta rozliczenia nie może być jednak efektem podjęcia przez organ podatkowy działań weryfikujących prawidłowość rozliczenia, m.in. wszczęcia kontroli celno-skarbowej. Podatnikowi nie wolno naliczyć obniżonych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej wynikającej z korekty złożonej po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej (w zakresie objętym weryfikacją). Jeżeli jest to zaległość w VAT, należy uiścić odsetki podwyższone lub podstawowe. Podwyższone odsetki za zwłokę nalicza się według stawki stanowiącej 150% stawki podstawowej. Wpłaca się je, gdy kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego, zawyżenia nadpłaty lub zwrotu podatku przekracza 25% kwoty należnej i jest wyższa niż 5-krotna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności zobowiązania lub terminu zwrotu. Podwyższonych odsetek za zwłokę nie nalicza się w razie ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT. Wynika to z art. 56b i art. 56ba Ordynacji podatkowej. W przypadku gdy nie ma podstaw do naliczenia podwyższonych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej wynikającej z korekty złożonej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej, należy uregulować odsetki podstawowe. Nie wpłaca się odsetek podatkowych - niezależnie od zastosowanej stawki - nieprzekraczających 8,70 zł.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|