Gazeta Podatkowa nr 6 (1151) z dnia 19.01.2015
Fiskus nie wylicza odsetek za zwłokę
Nie zapłaciłem podatku wynikającego z deklaracji VAT-7 za listopad 2014 r. Czy i kiedy urząd skarbowy przyśle pismo z notą odsetkową?
Podatek nieuiszczony w terminie płatności jest zaległością podatkową. Oznacza to dla podatnika dodatkowe obciążenia finansowe. Musi bowiem pokryć odsetki za zwłokę.
W drodze wyjątku nie wpłaca się ich, jeżeli nie przekraczają 8,70 zł (trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską SA za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej).
Obowiązek naliczenia odsetek od zaległości podatkowej spoczywa na podatniku. Sam musi pamiętać o ich ustaleniu i uiszczeniu w przypadku regulowania podatku po terminie. Urząd skarbowy nie wzywa do uiszczenia odsetek za zwłokę i nie przysyła pism w rodzaju noty odsetkowej. Przesądza o tym art. 55 § 1 Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy wylicza odsetki za zwłokę w nielicznych sytuacjach, np. w przypadku odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległego podatku, zaliczenia wpłaty na zaległość podatkową, zarachowania nadpłaty na poczet zaległych podatków.
Kalkulator odsetkowy jest dostępny w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Podatnik, który zwleka z uiszczeniem zaległości podatkowej, powinien natomiast spodziewać się upomnienia. Doręczane jest ono na piśmie. Urząd skarbowy wzywa w ten sposób do uregulowania długu (wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia). Upomnienie stanowi etap poprzedzający przymusowe dochodzenie należności. Zignorowanie tego pisma kończy się uruchomieniem procedury egzekucyjnej. Urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne, jeżeli wymagana kwota nie zostanie wpłacona w ciągu 7 dni od dnia doręczenia upomnienia.
Wezwanie zawiera m.in. rodzaj i wysokość odsetek za zwłokę naliczonych od zaległości podatkowej na dzień wystawienia upomnienia, a także stawkę, według której należy obliczyć dalsze odsetki. Podatnik musi więc również w tym przypadku sam wyliczyć odsetki za zwłokę należne za cały czas istnienia długu, tj. na dzień dokonania wpłaty. W razie wątpliwości warto skontaktować się z urzędem skarbowym, który wystawił upomnienie.
Uiszczenie kwoty niewystarczającej na pokrycie zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę należnych na dzień dokonania wpłaty nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Urząd skarbowy zalicza otrzymane pieniądze proporcjonalnie na poczet zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę. Zarachowanie następuje w takim stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek. Kwota podatku, która zostaje po opisanym rozliczeniu, stanowi zaległość podatkową.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|