Gazeta Podatkowa nr 23 (960) z dnia 21.03.2013
Odsetki naliczane przy zaległej opłacie produktowej
Dokonaliśmy już rozliczenia opłaty produktowej. Przy czym okazało się, że w ubiegłym roku zapomnieliśmy o stosownym rozliczeniu. Czy należną opłatę za 2011 r. powinniśmy wnieść doliczając do niej odsetki ustawowe, czy jak dla zaległości podatkowej?
Do ponoszenia opłat produktowych stosuje się przepisy działu III Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują marszałkowi województwa.
W związku z nieuiszczeniem należnej opłaty w terminie, do wyliczonej kwoty Czytelnicy muszą doliczyć odsetki za zwłokę w wysokości i na zasadach określonych w przepisach działu III Ordynacji podatkowej. Obecnie (tj. od dnia 7 marca 2013 r.) odsetki wynoszą 11,5%. Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych dostępny jest na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.kalkulatory.gofin.pl.
Zamieszczony kalkulator liczy odsetki od zaległości podatkowych na podstawie kwoty zaległości, wymaganego oraz faktycznego terminu zapłaty. Kalkulator odsetek uwzględnia soboty oraz dni ustawowo wolne od pracy.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że w razie stwierdzenia, iż przedsiębiorca pomimo ciążącego na nim obowiązku, nie dokonał wpłaty opłaty produktowej lub dokonał wpłaty w wysokości niższej od należnej, marszałek województwa uprawniony jest do wydania decyzji, w której określa wysokość zaległości z tytułu opłaty produktowej. W przypadku niewykonania decyzji marszałek ustala, w drodze kolejnej decyzji, dodatkową opłatę produktową w wysokości odpowiadającej 50% kwoty niewpłaconej opłaty produktowej. W obu przypadkach termin wniesienia płatności wynosi 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca wysokość opłaty stała się ostateczna.
Obowiązek wpłacenia opłaty produktowej przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wpłata powinna nastąpić.
Wynika to z art. 17 i 18 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2007 r. nr 90, poz. 607 ze zm.).
Przypominam, że odsetki za zwłokę należy wpłacić bez wezwania organu podatkowego. W sytuacji gdy dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłata zaliczona zostaje proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.
Odsetki za zwłokę są naliczane według wzoru:
gdzie: Kz - kwota zaległości, L - liczba dni zwłoki, O - stawka odsetek za zwłokę w stosunku rocznym, 365 - liczba dni w roku, On - kwota odsetek, Opz - kwota odsetek po zaokrągleniu. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|