Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (330) z dnia 10.12.2012
Odsetki za zwłokę od nieopłaconych w terminie składek ZUS
1) Czy na płatniku składek ciąży obowiązek samodzielnego naliczenia odsetek za zwłokę?
Tak. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o sus od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika odsetki za zwłokę. Oblicza się je na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
Zobowiązanie płatnika do obliczenia odsetek za zwłokę wynika z faktu, że to na płatniku ciąży obowiązek odprowadzania składek ZUS. Odsetki za zwłokę powstają z mocy prawa, niezależnie od tego, czy płatnik dysponuje wiedzą na temat powstania zaległości w opłacaniu składek. Obowiązek naliczenia odsetek nie jest zależny od okoliczności powstania zaległości składkowej ani od woli stron stosunku ubezpieczeniowego (por. wyrok SN z dnia 28 marca 2012 r., sygn. akt II UK 170/11). Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 lipca 2008 r. (sygn. akt II UK 353/07) przyjął, że w każdej sytuacji faktycznej istnienie zaległości podatkowych (składkowych) rodzi dla płatnika następstwa w postaci obowiązku świadczenia od nich odsetek za zwłokę, a ustawa o sus - poza użyciem w treści art. 23 terminu "odsetki za zwłokę" - nie określa charakteru prawnego tych należności.
2) ZUS wydał płatnikowi składek zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Po miesiącu okazało się, że było ono wadliwe i w rzeczywistości na koncie płatnika w ZUS istnieją zaległości. Czy płatnik powinien opłacić je wraz z odsetkami za zwłokę?
ZUS ma obowiązek gromadzić na kontach rzetelne oraz kompletne informacje dotyczące płatników składek. Jednak naruszenie tego obowiązku przez organ rentowy i podanie płatnikowi nieprawidłowego stanu rozliczeń składek nie usprawiedliwia błędów płatnika w ich obliczaniu i odprowadzaniu. Takie zaświadczenie nie jest decyzją organu rentowego, a więc sam fakt wydania przez ZUS zaświadczenia o błędnej treści nie stanowi podstawy do uwolnienia płatnika od obowiązku zapłaty składek, jeśli później okazało się, że zaległości te jednak istnieją za okres objęty zaświadczeniem (por. wyrok SN z dnia 8 października 2009 r., sygn. akt II UK 52/09, M.P.Pr. 2010/6/320-321). Zaświadczenie jest więc przejawem wiedzy, nie zaś woli organu rentowego. Wydanie zaświadczenia, które wynika z błędnej wiedzy organu rentowego, nie powoduje skutku w postaci zwolnienia płatnika składek od opłacenia odsetek za zwłokę. To na płatniku ciąży bowiem ustalenie wysokości zobowiązania i w pierwszej kolejności jego rozliczenie, a kwota składek powinna zostać odprowadzona prawidłowo.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|