Gazeta Podatkowa nr 75 (907) z dnia 17.09.2012
Termin wpłaty podatku po korekcie deklaracji
Zaniżyłem zobowiązanie podatkowe w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2012 r. Po korekcie tego rozliczenia muszę uiścić ponad 600 zł podatku. W jakim terminie muszę go wpłacić?
Następstwem skorygowania błędnie sporządzonej deklaracji może być obowiązek uiszczenia podatku. Nie ma określonego terminu, w którym trzeba dokonać wpłaty. Wynika to z tego, że korekty są zazwyczaj składane po terminie płatności podatku. Niezapłacony podatek jest już wtedy zaległością podatkową. Nie ma więc potrzeby wprowadzania odrębnego terminu płatności z racji sporządzenia korekty rozliczenia.
Zapłata podatku nie jest zresztą warunkiem skuteczności korekty deklaracji. Wymogi, jakie muszą być w tym zakresie spełnione, zostały wskazane w art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749). Trzeba złożyć deklarację korygującą oraz uzasadnienie przyczyn dokonania zmian w rozliczeniu. Nie ma natomiast mowy o konieczności uregulowania ujawnionej zaległości podatkowej.
Kalkulator odsetkowy dostępny jest na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.kalkulatory.gofin.pl.
W interesie podatnika leży jednak, aby ze względu na konsekwencje odsetkowe jak najszybciej uregulować należną kwotę. Odsetki naliczane są za każdy dzień zwłoki. Trzeba je uiścić za okres od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia wpłaty (włącznie).
Szybka wpłata należnej kwoty jest natomiast premiowana. Podatnik, który całą zaległość podatkową ujawnioną w wyniku korekty deklaracji uiści w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, płaci niższe odsetki. Oblicza się je bowiem według obniżonej stawki - wynoszącej 75% stawki podstawowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że z takich preferencji korzystają podatnicy, którzy poprawiają rozliczenia z własnej inicjatywy. Korekta nie może być dokonana w wyniku przeprowadzenia czynności sprawdzających. Nie może być również złożona po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego przez urząd kontroli skarbowej, a gdy nie stosuje się takiego zawiadomienia - po zakończeniu weryfikacji.
Uregulowanie zaległości podatkowej po korekcie deklaracji jest ponadto jednym z wymogów, jaki trzeba spełnić, aby uniknąć odpowiedzialności karnej za sporządzenie nieprawidłowego lub nierzetelnego rozliczenia. Wynika to z art. 16a Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.). Przepis ten stanowi, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złoży prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej lub ustawy o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty oraz uiści w całości należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie. Kwotę tę trzeba wpłacić niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|