Gazeta Podatkowa nr 85 (1856) z dnia 25.10.2021
Stopa procentowa składki wypadkowej dla nowego płatnika
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od 1 lipca 2021 r. Od tego dnia został zgłoszony jako płatnik składek oraz - ze względu na równoczesne zatrudnienie na pełny etat - tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Z dniem 30 września 2021 r. rozwiązał umowę o pracę i od 1 października 2021 r. zgłosił się w ZUS z racji prowadzonej działalności do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (m.in. wypadkowego). Od 1 października 2021 r. zatrudnił też od razu 13 pracowników. Czy w takim przypadku obowiązuje go "ryczałtowa" stopa procentowa składki wypadkowej wynosząca 1,67%?
NIE. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na rok składkowy, który rozpoczyna się 1 kwietnia danego roku kalendarzowego i trwa do 31 marca następnego roku. Obecny rok składkowy rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i będzie trwał do 31 marca 2022 r.
Sposób ustalania stopy procentowej składki wypadkowej uzależniony jest przede wszystkim od liczby osób zgłoszonych przez danego płatnika do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym. Jednak w przypadku nowych płatników (tak jak w omawianej sytuacji) liczbę ubezpieczonych ustala się w oparciu o liczbę osób podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu kalendarzowym, od którego dany podmiot został zgłoszony w ZUS jako płatnik składki na ubezpieczenie wypadkowe. W przypadku przedsiębiorcy, o którym mowa w pytaniu, liczbę ubezpieczonych należy więc ustalić według stanu z października 2021 r. (a nie lipca 2021 r., tj. miesiąca, w którym rozpoczął prowadzenie firmy i zgłosił się w ZUS jako płatnik składek opłacający za siebie tylko składkę zdrowotną).
Przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, w październiku 2021 r. zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego 14 osób (siebie oraz 13 pracowników). Stopę procentową składki wypadkowej powinien więc ustalić w wysokości określonej dla grupy działalności, do której należy. Grupę działalności ustala się na podstawie zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON, w którym podany jest rodzaj przeważającej działalności, do której dany płatnik został zaklasyfikowany, określony według rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz. U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885 ze zm.
Stopę procentową składki wypadkowej przedsiębiorca ustali w oparciu o tabelę stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia MPiPS w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy... (Dz. U. z 2019 r. poz. 757 ze zm.). Z tabeli tej należy odczytać wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe odpowiadającą grupie działalności, do której przedsiębiorca został zaklasyfikowany według kodu PKD na poziomie sekcji.
Kalkulator składki na ubezpieczenie wypadkowe dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory składek ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|