Gazeta Podatkowa nr 41 (1812) z dnia 24.05.2021
Mały ZUS dla ryczałtowca
Do końca maja 2021 r. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opłacam za siebie składki na ubezpieczenia społeczne od ulgowej podstawy wymiaru wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Od 1 czerwca 2021 r. chciałbym opłacać składki społeczne w ramach tzw. małego ZUS. Czy jest to możliwe, skoro opłacam podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a mój ubiegłoroczny firmowy przychód nie był wysoki?
W ramach tzw. małego ZUS w 2021 r. składki społeczne mogą opłacać osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie przepisów Prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, których roczny przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w 2020 r. nie przekroczył kwoty 120.000 zł. Jeśli przychód Czytelnika z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczył tego limitu, powinien w pierwszej kolejności ustalić przeciętny miesięczny dochód uzyskany z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. W tym celu powinien podzielić roczny dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia firmy w poprzednim roku kalendarzowym (jeśli cały 2020 r., to 366 dni) i pomnożyć przez 30. Otrzymany wynik należy zaokrąglić zgodnie z zasadą matematyczną.
U osób, do których tak jak w przypadku Czytelnika - w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przez roczny dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym należy rozumieć roczny przychód z działalności gospodarczej pomnożony przez współczynnik 0,5.
Aby ustalić właściwą dla przedsiębiorcy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, należy następnie przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym pomnożyć przez współczynnik wynoszący 0,5. Tak ustalona podstawa wymiaru składek społecznych nie może być:
- wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w 2021 r. - 3.155,40 zł),
- niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2021 r. - nie niższa niż 840 zł).
Kalkulator dla przedsiębiorcy ustalającego podstawę wymiaru składek społecznych w oparciu o dochód dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Zgłoszenia do małego ZUS uprawniony przedsiębiorca dokonuje na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 X X (lub 05 92 X X - jeśli ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy). Jeżeli przejście na mały ZUS następuje w trakcie roku kalendarzowego (np. jak w przypadku Czytelnika - po zakończeniu 24-miesięcznego preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne), na przekazanie do ZUS odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych przedsiębiorca ma 7 dni. W przypadku, o którym mowa w pytaniu, dokumenty zgłoszeniowe należy przekazać do ZUS najpóźniej 8 czerwca 2021 r.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory składek ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|