Gazeta Podatkowa nr 94 (1135) z dnia 24.11.2014
Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w warunkach szczególnych
Mój ojciec ukończył 62 lata. Ze świadectwa pracy wynika, iż ma udowodnione 25 lat okresu składkowego. W trakcie tego czasu przez 15 lat wykonywał pracę w warunkach szkodliwych. Jaki powinien osiągnąć wiek, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy szczególnej: 60 czy 65 lat? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 874451)
Jak wynika z treści pytania, ojciec uczestnika forum zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę przewidzianą dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Kwestie związane z warunkami, jakie należy spełnić, aby otrzymać tę emeryturę, reguluje art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Świadczenie przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po 31 grudnia 1948 r., który udowodnił:
- co do zasady, 15-letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz
- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący w przypadku mężczyzn 25 lat.
Przy czym ustawodawca wymaga, aby ubezpieczony legitymował się wymienionym stażem pracy (ogólnym i szczególnym) w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej, tj. 1 stycznia 1999 r.
Wiek emerytalny wymagany od osób ubiegających się o omawiane świadczenie ustala się w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983 r. nr 8, poz. 43 ze zm.). Jest on zależny od rodzaju wykonywanej pracy szczególnej i w zasadzie w przypadku mężczyzn wynosi 60 lat.
Co ważne, emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Jeśli więc ojciec uczestnika forum spełnia wskazane kryteria, nie powinien mieć problemów z uzyskaniem prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych. W przyszłości, kiedy ukończy powszechny indywidualny wiek emerytalny, będzie mógł ubiegać się o emeryturę powszechną.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|