Gazeta Podatkowa nr 39 (1080) z dnia 15.05.2014
Świadczenie emerytalne dla pracownika urodzonego w 1953 r.
Pracownik jest urodzony w 1953 r. i nie ma lat pracy w szczególnych warunkach. Czy będzie on mógł przejść na jakieś świadczenie emerytalne w wieku 65 lat? Nadmieniam, że w chwili obecnej ma udokumentowane 43 lata pracy.
Z dniem 1 stycznia 2013 r. rozpoczęła się reforma emerytalna mająca w głównej mierze na celu stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do docelowych 67 lat. W jej wyniku powszechny wiek emerytalny, po ukończeniu którego przysługuje emerytura, w przypadku mężczyzn urodzonych w 1953 r. - w zależności od miesiąca ich urodzenia - wynosi co najmniej od 66 lat i 9 miesięcy do 67 lat.
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.kalkulatory.gofin.pl.
Zanim jednak pracownik ukończy wspomniany wiek, będzie mógł skorzystać z emerytury częściowej. Jej przyznanie jest uwarunkowane posiadaniem przez ubezpieczonego co najmniej 40-letniego okresu składkowego i nieskładkowego oraz osiągnięciem co najmniej 65 lat. Z treści pytania wynika, że tak długim stażem pracy ubezpieczony dysponuje już dziś. Pozostaje mu więc poczekać do 2018 r., kiedy to ukończy wymagane 65 lat.
Wysokość emerytury częściowej wynosi co prawda 50% kwoty emerytury ustalanej w powszechnym wieku emerytalnym i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury, jednak według aktualnych przepisów tego rodzaju emerytura stanowi alternatywę otrzymania statusu emeryta przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Warto też wspomnieć o funkcjonującym jeszcze świadczeniu przedemerytalnym. Jest ono przewidziane dla osób spełniających warunki określone w art. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170). Część określonych tam kryteriów jest jednakowa dla wszystkich osób, które ubiegają się o świadczenie przedemerytalne. Natomiast druga grupa to przesłanki zindywidualizowane, uzależnione m.in. od wieku, posiadanego stażu pracy i przyczyn rozwiązania zatrudnienia.
Trudno w tym momencie wyrokować, czy zainteresowany będzie mógł w późniejszym terminie skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego. Dla byłych pracowników jest bowiem kilka wariantów jego nabycia, w zależności od kombinacji posiadanych lat pracy i osiągniętego wieku. Zawsze jednak podstawowym warunkiem uzasadniającym przyznanie świadczenia przedemerytalnego dla tej grupy osób jest utrata zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|