Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (812) z dnia 20.07.2013
Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego
W sierpniu 2013 r. pracownik osiągnie wiek emerytalny i będzie mógł przejść na emeryturę. Jest zatrudniony na czas nieokreślony. Czy osiągnięcie przez niego wieku emerytalnego może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wyłącznie z powodu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego lub pobierania emerytury może budzić wątpliwości. Przepisy prawa pracy wymagają, aby wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony nastąpiło z uzasadnionej przyczyny (art. 30 § 4 Kodeksu pracy - Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm., dalej K.p.).
Pracodawca, który wypowie umowę o pracę z powołaniem się wyłącznie na okoliczność osiągnięcia przez pracownika wieku uprawniającego go do przejścia na emeryturę, może narazić się na zarzut dyskryminacji pracownika ze względu na wiek. Przepis art. 183a § 1 K.p. stanowi, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy oraz warunków zatrudnienia, bez względu m.in. na płeć i wiek.
Interpretacja wskazanego przepisu w orzecznictwie z zakresu prawa pracy nie jest jednak jednolita. W wyroku z 15 października 1999 r. (sygn. akt I PKN 111/99) Sąd Najwyższy przyjął, że spełnienie przesłanek nabycia prawa do emerytury co do zasady nie uzasadnia wypowiedzenia umowy, ale może stanowić kryterium wyboru danego pracownika do zwolnienia w przypadku dokonywania zwolnień z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Odmienne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 26 listopada 2003 r. (sygn. akt I PK 616/02), w którym orzekł, iż: "Osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego stanowi samodzielną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę i nie jest przejawem dyskryminacji pracownika, który nabył prawo do emerytury. (…)". Uzasadniając wydane orzeczenie, SN wskazał, że ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę nie obowiązuje po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz spełnieniu warunków do uzyskania świadczeń emerytalnych.
W następnych latach ten ostatni pogląd ulegał jednak stopniowo zmianie. W wyroku z 4 listopada 2004 r. (sygn. akt I PK 7/04) Sąd Najwyższy uznał, że osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i nabycie prawa do świadczenia nie może stanowić samodzielnej przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy. Potwierdziła to uchwała podjęta w składzie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego w dniu 19 listopada 2008 r. (sygn. akt I PZP 4/08), w której stwierdzono, że wypowiedzenie umowy pracownicy wyłącznie z powodu nabycia przez nią prawa do emerytury oznacza dyskryminację ze względu na płeć. Z kolei Sąd Najwyższy w uchwale z 21 stycznia 2009 r. (sygn. akt II PZP 13/08) orzekł, że: "Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.".
WAŻNE: W niektórych przypadkach przepisy odrębne dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z powodu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego (np. Karta Nauczyciela czy ustawa o pracownikach urzędów państwowych).
W sytuacjach nieuregulowanych przez przepisy odrębne (a więc w odniesieniu do zdecydowanej większości osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy), wypowiedzenie umowy o pracę uzasadnione wyłącznie osiągnięciem wieku emerytalnego może zostać uznane za dyskryminację pracownika. Aby uniknąć takiego zarzutu, pracodawca w uzasadnieniu wypowiedzenia powinien wskazać jeszcze inne przyczyny, np. redukcję etatów czy przyczynę leżącą po stronie pracownika (np. częste nieobecności z powodu choroby).
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|