Gazeta Podatkowa nr 88 (920) z dnia 31.10.2012
Wiek emerytalny nie jest powodem do zwolnienia
Jestem zatrudniony na czas nieokreślony. W październiku br. nabyłem uprawnienia do emerytury (osiągnąłem wymagany wiek), ale nie zamierzam na razie z nich korzystać. Jednak pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, a jako jedyną przyczynę podał w wypowiedzeniu osiągnięcie wieku emerytalnego. Tłumaczył też, że musi przeprowadzić redukcję etatów. Czy pracodawca mógł wypowiedzieć mi umowę z powodu uzyskania prawa do emerytury?
NIE. W świetle aktualnego orzecznictwa sądowego osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i nabycie uprawnień emerytalnych nie może stanowić samodzielnej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę (patrz uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. akt II PZP 13/08).
W omawianej sprawie pracownik, po uzyskaniu uprawnień emerytalnych, otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Formalnie nie nastąpiło ono w związku z redukcją etatów czy inną okolicznością nieleżącą po stronie pracownika. Wyłączną przyczyną wypowiedzenia było osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego i nabycie związanych z tym uprawnień. Jednak taka przyczyna wypowiedzenia jest dyskryminująca ze względu na wiek i może stanowić uzasadnioną podstawę do odwołania się pracownika od dokonanego wypowiedzenia.
Wiek emerytalny pracownika może być jedynie przesłanką do wytypowania pracownika do zwolnienia w razie przeprowadzenia zwolnień grupowych.
Należy zaznaczyć, że w przedstawionej w pytaniu sytuacji pracodawca prawdopodobnie dokonał zwolnienia pracownika z innej przyczyny niż podana w uzasadnieniu wypowiedzenia. Faktycznym powodem rozwiązania umowy były raczej okoliczności leżące po stronie zakładu pracy, tj. redukcja kosztów zatrudnienia i związana z tym likwidacja etatów. Osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego stanowiło jedynie "pretekst" do zwolnienia. W takim przypadku, o ile pracodawca podlega ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.), pracownik może wystąpić o wypłatę odprawy. Przysługuje ona na mocy tej ustawy (zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych) pracownikom zwalnianym z przyczyn ich niedotyczących.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|