Gazeta Podatkowa nr 68 (1422) z dnia 24.08.2017
Kiedy wystąpić z wnioskiem o emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego?
Urodziłem się w styczniu 1952 r. Po zmianie przepisów, która miała miejsce w 2013 r., miałem więc przejść na emeryturę dopiero po ukończeniu 66 lat i 5 miesięcy, tj. w czerwcu 2018 r. W wyniku kolejnej zmiany przepisów będę mógł przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat. Przy czym wiek ten ukończyłem już w styczniu br. Kiedy w takim razie uzyskam uprawnienia emerytalne i kiedy będę mógł wystąpić z wnioskiem o to świadczenie?
Obniżenie wieku emerytalnego do stanu sprzed 1 stycznia 2013 r., tj. odpowiednio do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nastąpi z dniem 1 października 2017 r. Stanie się tak za sprawą ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38), zwanej ustawą zmieniającą. Ustawa ta jednocześnie w art. 18 reguluje kwestię nabycia uprawnień do emerytury przez osoby, którym nie ustalono po dniu 31 grudnia 2012 r. prawa do świadczenia na warunkach określonych w przepisach obowiązujących w dniu 30 września 2017 r., a które osiągnęły po dniu 31 grudnia 2012 r. wiek wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz spełniają pozostałe warunki wymagane do nabycia prawa do tego świadczenia. Osoby te (zalicza się do nich m.in. Czytelnik, który 65 lat ukończył w styczniu 2017 r.) mogą nabyć prawo do emerytury nie wcześniej niż z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. z dniem 1 października 2017 r.
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Jak wyjaśnia ZUS na swojej stronie internetowej www.zus.pl, osoby, które ukończyły odpowiednio 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn) i chcą otrzymywać emeryturę od 1 października 2017 r., powinny złożyć wniosek o emeryturę we wrześniu lub w październiku 2017 r. Późniejsze wystąpienie o to świadczenie (np. w listopadzie 2017 r.) skutkować będzie przyznaniem emerytury od pierwszego dnia miesiąca, w którym organ rentowy otrzyma wniosek (odpowiednio od 1 listopada 2017 r.).
Jeśli natomiast ubezpieczony złoży wniosek wcześniej, tj. przed 1 września 2017 r., ZUS nie przyzna mu emerytury, ponieważ nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 października 2017 r.
Należy również pamiętać, iż nadal (także po 30 września 2017 r.) będzie obowiązywała zasada, określona w art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383), zgodnie z którą prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Jeśli zatem Czytelnik pozostaje w zatrudnieniu, aby otrzymywać emeryturę, będzie musiał rozwiązać stosunek pracy ze swoim pracodawcą i potwierdzić ten fakt w organie rentowym (np. załączając do wniosku o emeryturę świadectwo pracy).
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|