Gazeta Podatkowa nr 54 (1304) z dnia 7.07.2016
Emerytura dla osoby uprawnionej do renty wypadkowej
Od grudnia 1995 r. pobieram przyznaną mi na stałe rentę z tytułu choroby zawodowej. Mój staż pracy wynosi niewiele ponad 18 lat. Czy po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, co nastąpi w październiku 2016 r., nadal będę mógł pobierać rentę wypadkową, czy też będę zmuszony przejść na emeryturę?
Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego Czytelnik w dalszym ciągu będzie mógł pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy powstałej wskutek choroby zawodowej. Ponieważ wypłacana jest ona na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.), zwanej ustawą wypadkową, powszechna emerytura nie zostanie mu przyznana z urzędu. Jak bowiem informuje ZUS na swojej stronie internetowej (www.zus.pl), emerytura przyznawana jest z urzędu wyłącznie osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy, przysługującą na podstawie ustawy emerytalnej. Przypomnijmy, iż w świetle art. 101a ustawy emerytalnej skutkuje to ustaniem prawa do renty z dniem, od którego została przyznana emerytura z urzędu.
Aby otrzymać emeryturę, Czytelnik powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem i warto, aby uczynił to najpóźniej w październiku 2016 r. Co istotne, jako osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., zostanie mu ona przyznana niezależnie od długości wypracowanego okresu składkowego i nieskładkowego. Wówczas od dnia ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, będzie mu przysługiwała wypłata świadczeń w tzw. zbiegu.
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury przyznanej na podstawie odrębnych przepisów (np. ustawy emerytalnej) wypłaca się bowiem, zależnie od jej wyboru:
- przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
- emeryturę powiększoną o połowę renty.
Stanowi o tym art. 26 ust. 1 ustawy wypadkowej, który jednak - o czym warto pamiętać - nie ma zastosowania w przypadku, gdy osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości, określony w ustawie emerytalnej, niezależnie od wysokości tego przychodu.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|