Gazeta Podatkowa nr 100 (1245) z dnia 14.12.2015
Emerytura dla uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego
Jestem uprawniona do świadczenia przedemerytalnego. Obecnie wynosi ono 1.027,39 zł miesięcznie. Niedługo ukończę przewidziany dla mnie powszechny wiek emerytalny. Obawiam się, że należna mi emerytura nie będzie tak wysoka. Wszystko wskazuje na to, że i tak zostanie podniesiona do obowiązującej wartości minimalnej, która obecnie wynosi tylko 880,45 zł. Czy w tej sytuacji, zamiast przejść na emeryturę, nadal będę mogła korzystać ze świadczenia przedemerytalnego?
NIE. Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustanie i jednocześnie nastąpi wstrzymanie wypłaty tego świadczenia z dniem osiągnięcia przez Czytelniczkę powszechnego wieku emerytalnego, o którym mowa w art. 24 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.).
Tym samym nie będzie możliwości, aby zainteresowana wybrała dla siebie świadczenie korzystniejsze, tak jak ma to miejsce przy zbiegu uprawnień do świadczeń.
Już sama nazwa wskazuje, że świadczenie przedemerytalne przysługuje tylko do momentu uzyskania uprawnień do emerytury. Czytelniczka, jak wynika z treści pytania, nabędzie je w momencie ukończenia przewidzianego dla niej powszechnego wieku emerytalnego.
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Trzeba jednak pamiętać, że emerytura nie zostanie przyznana z urzędu, choć ustawodawca nałożył na organ rentowy obowiązek wszczęcia z urzędu postępowania w tej sprawie (art. 116 ust. 1a ustawy emerytalnej). Jak wyjaśnia ZUS na swojej stronie internetowej www.zus.pl, postępowanie to polega jedynie na wysłaniu do zainteresowanego - w terminie dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym uprawniony osiągnie powszechny wiek emerytalny - formularza wniosku o emeryturę ZUS Rp-1E wraz z informacją o wstrzymaniu wypłaty świadczenia przedemerytalnego od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. Bez złożenia stosownego wniosku emerytura nie zostanie przyznana.
Chcąc zachować ciągłość w wypłacie świadczeń, z wnioskiem o emeryturę zainteresowana powinna wystąpić najpóźniej w miesiącu ukończenia obowiązującego ją wieku emerytalnego. Przy czym stosowny wniosek może zgłosić:
- w formie pisemnej, poprzez złożenie lub wysłanie do ZUS wspomnianego formularza (wypełnionego i podpisanego przez siebie), lub
- ustnie do protokołu w organie rentowym.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|