Gazeta Podatkowa nr 51 (1092) z dnia 26.06.2014
Urlop w okresie pierwszej pracy
Pracownik był zatrudniony na pełny etat od 23 marca do 24 maja 2014 r. i była to jego pierwsza praca. Ile dni urlopu przysługiwało mu za ten okres? Czy niepełne dni urlopu należało zaokrąglić? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 838236)
Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.). Określenie "urlop przysługujący po przepracowaniu roku" oznacza, że chodzi o wymiar urlopu, jaki będzie przysługiwał pracownikowi, jeżeli do posiadanego przez niego w dniu podjęcia pracy stażu urlopowego zostanie dodany jeszcze rok pracy. Może to czasami skutkować udzieleniem urlopu w wyższym wymiarze, niż wynikający ze stażu urlopowego w dniu podjęcia pracy.
Jeżeli chodzi o ustalenie miesiąca pracy dla nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego w pierwszej pracy, to okres pracy dla tego celu powinien być ustalony według potocznego sposobu liczenia terminów, a nie w sposób określony w Kodeksie cywilnym (por. wyrok SN z dnia 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96). Zatem miesięczny okres zatrudnienia, który rozpoczął się np. 1 maja, zakończy się 31 maja, a miesięczny okres liczony od 15 stycznia skończy się 14 lutego.
Pierwszy urlop nazywany jest urlopem cząstkowym i przysługuje z dołu, z upływem każdego miesiąca pracy. Brak odpowiedniej podstawy prawnej powoduje, że jego wymiar nie podlega zaokrągleniu. Przyjmuje się jednak, że zaokrąglenie w górę niepełnego dnia urlopu przez pracodawcę jest dopuszczalne, na zasadzie korzyści dla pracownika.
W przedstawionej sytuacji, w roku podjęcia pierwszej pracy pracownik nabył urlop z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 pełnej puli urlopowej, odpowiednio do posiadanego przez niego stażu powiększonego o 1 rok. Nie ma jednak podstaw do zaokrąglania niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia.
Przykład Pracownik był zatrudniony na pełny etat od 23 marca do 24 maja 2014 r. i była to jego pierwsza praca. Za względu na posiadany staż urlopowy jest uprawniony do 20 dni urlopu. Pracownik w 2014 r. u tego pracodawcy przepracował dwa pełne miesiące, stąd przysługiwało mu prawo do urlopu w wymiarze 3,33 dnia, zgodnie z wyliczeniem: 2 × (1/12 × 20 dni) = 3,33 dnia (nie ma obowiązku zaokrąglenia niepełnego dnia urlopu w górę). |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|