Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (606) z dnia 10.06.2024
Urlop wypoczynkowy w razie kontynuowania po okresie próbnym zatrudnienia na czas określony
Pracownik od 1 marca do 30 kwietnia br. był zatrudniony na okres próbny (3/4 etatu), a od 1 maja 2024 r. na czas określony do 30 kwietnia 2025 r. (na 3/4 etatu). Legitymuje się on ponad 10-letnim stażem urlopowym. Czy wymiar urlopu należy ustalić z każdej z umów osobno, czy z łącznego okresu zatrudnienia? Czy w pierwszym przypadku nie nastąpi zawyżenie uprawnień urlopowych?
Urlop tzw. kolejny pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu wynikający z ogólnego stażu urlopowego (tu 26 dni). Jeśli z obliczeń wynika niepełny dzień urlopu, to podlega on zaokrągleniu w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 K.p.). W przypadku ustania zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w tym roku, chyba że przed zakończeniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1551 § 1 K.p.).
W świetle powołanych regulacji, prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się w proporcji do okresu pracy przewidzianego umową. Po zawarciu następnej umowy powstaje "kolejne" prawo do urlopu, które w zakresie wymiaru należy, tak jak wskazano wcześniej, ustalić odpowiednio do okresu pracy przewidzianego w tej umowie. Obowiązujące przepisy nie stanowią, iż wymiar urlopu należy obliczać stosownie do okresu przepracowanego łącznie, a jedynie pozwala na to aby kolejny pracodawca obniżył wymiar urlopu, jeżeli w poprzednim zatrudnieniu pracownik wykorzystał wyższy niż przysługujący urlop wypoczynkowy. Taka okoliczność tu nie występuje, zatem nie ma podstaw do stosowania tej regulacji. Przy czym wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony stosownie do stażu i wielkości etatu, nie może przekroczyć wymiaru maksymalnego (art. 154 § 3 K.p.).
Przykład |
Pracownik z pytania w 2024 r. nabył prawo za okres pierwszej umowy o pracę do 4 dni urlopu (26 dni x 3/4 etatu = 19,5 dnia, po zaokrągleniu 20 dni; 2/12 x 20 dni = 3,33 dnia, po zaokrągleniu 4 dni), a za okres drugiej umowy - 14 dni (8/12 x 20 dni = 13,33 dnia, po zaokrągleniu 14 dni). W dniu 1 stycznia 2025 r. pracownik nabędzie prawo do 7 dni urlopu (4/12 x 20 dni = 6,66 dnia, po zaokrągleniu 7 dni).
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|