Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (336) z dnia 10.03.2013
Obliczenie wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej przy 30-dniowej absencji chorobowej
Jak należy obliczyć wynagrodzenie stałe miesięczne w razie chorobowej absencji w pracy trwającej 30 dni w 31-dniowym miesiącu kalendarzowym, jeżeli zaświadczenie o niezdolności do pracy nie obejmowało jednego dnia wolnego od pracy?
Sposób obliczania wynagrodzenia stałego miesięcznego przy absencji chorobowej przez część miesiąca pozostaje bez zmian niezależnie od liczby kalendarzowych dni w tym miesiącu. Obliczając to wynagrodzenie należy miesięczną stawkę podzielić przez 30, a następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. W dalszej kolejności należy odjąć otrzymany iloczyn od wynagrodzenia należnego w stałej stawce miesięcznej. Tak wynika z przepisu § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy… (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu.
W świetle obowiązującej metody wykonywanie przeliczeń w przypadku 30-dniowej niezdolności do pracy jest bezprzedmiotowe. Wynagrodzenie ma być pomniejszone o 30/30 części, zatem wynik takiego działania musi wynieść zero. Budziło to kontrowersje, gdy jeden dzień w miesiącu liczącym 31 dni, nieobjęty zaświadczeniem o niezdolności do pracy, został przez pracownika przepracowany. W celu zachowania zasady ogólnej, w myśl której za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało aby wynagrodzenie za taki dzień ustalić na podstawie stawki godzinowej. Pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 3/2013, str. 37-39. W rozpatrywanym przypadku jednak praca w dniu nieobjętym zaświadczeniem ZUS ZLA nie miała miejsca, gdyż dzień ten był wolny od pracy. Pracownik nie nabywa zatem prawa do wynagrodzenia za ten dzień.
Przykład |
Pracownik jest zatrudniony w normach podstawowych od poniedziałku do piątku, za wynagrodzeniem ustalonym w stałej miesięcznej wysokości 3.600 zł. W dniu 1 marca 2013 r. zachorował i przedłożył pracodawcy zaświadczenie lekarskie na okres od 1 do 30 marca 2013 r.
Za marzec br. wynagrodzenie pracownika wyniesie 0 zł, gdyż zostanie obniżone o 30/30 części. Ponieważ dzień 31 marca 2013 r. (niedziela) dla pracownika jest dniem wolnym od pracy, nie otrzyma on wynagrodzenia za efektywną pracę. Pracodawca stosownie do sytuacji wypłaci pracownikowi jedynie wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy za 30 dni niezdolności do pracy.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|