Gazeta Podatkowa nr 3 (1774) z dnia 11.01.2021
Ustalanie wymiaru urlopu w razie zmiany pracodawcy w trakcie roku
Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje, że uprawnienia urlopowe należy oddzielnie ustalić u dotychczasowego i nowego pracodawcy. W przypadku wykorzystania u dotychczasowego pracodawcy większej liczby dni urlopu niż należna za okres zatrudnienia, u kolejnego pracodawcy należy wymiar urlopu odpowiednio obniżyć.
Urlop w wymiarze proporcjonalnym
Zasady ustalania wymiaru urlopu w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, reguluje art. 1551 K.p. Przewiduje on, że w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje:
- u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
- u kolejnego pracodawcy urlop w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku.
Przy czym pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż ustalony proporcjonalnie do okresu przepracowanego, u kolejnego pracodawcy przysługuje urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców (przykład 1).
Regulacja dotycząca ustalania urlopu w wymiarze proporcjonalnym ma odpowiednie zastosowanie w razie podjęcia zatrudnienia przez pracownika u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą (przykład 2).
Obliczanie urlopu proporcjonalnego
Przy obliczaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym na podstawie art. 1551 K.p. kalendarzowy miesiąc pracy opowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 K.p. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 K.p.).
Ponadto, jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie go u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia niepełnego miesiąca do pełnego dokonuje dotychczasowy pracodawca.
Jeżeli przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym wyniknie niepełny dzień, to zaokrągla się go w górę do pełnego dnia.
Należy dodać, że jeżeli pracownik zmieni w ciągu roku pracodawcę i zostanie zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas wymiar jego urlopu jest podwójnie proporcjonalny. Ustala się go bowiem proporcjonalnie do wielkości etatu pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu należny mu z tytułu posiadanego okresu pracy, a także proporcjonalnie do okresu zatrudnienia na część etatu w tym roku (przykład 3).
Kalkulator urlopu wypoczynkowego za część roku ze względu na okres pracy dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Przykład 1 Pełnoetatowy pracownik zatrudniony u pracodawcy od trzech lat rozwiązał umowę o pracę z dniem 23 października 2020 r. Ma on niższy niż 10-letni staż pracy. Za 2020 r. wykorzystał 18 dni urlopu, choć za okres zatrudnienia przysługiwało mu tylko 17 dni, tj. 10/12 × 20 dni = 16,66, po zaokrągleniu 17 dni. Od 9 listopada 2020 r. podjął pracę u kolejnego pracodawcy na podstawie umowy na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Za okres pracy u nowego pracodawcy przypadający od 9 listopada do 31 grudnia 2020 r. pracownik nabył prawo do 4 dni urlopu, zgodnie z wyliczeniem: 20 dni × 2/12 = 3,33, po zaokrągleniu 4 dni. Jednak z uwagi na wykorzystanie u poprzedniego pracodawcy większej liczby dni urlopu niż należna, u nowego pracodawcy w 2020 r. przysługiwał mu urlop w niższym wymiarze, tj. 20 dni - 18 dni (urlop wykorzystany u poprzedniego pracodawcy) = 2 dni.
Pracownik uprawniony do urlopu w wymiarze 26 dni był zatrudniony od dwóch lat u pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy. Umowa rozwiązała się z dniem 30 listopada 2020 r. Pracownik wykorzystał w czasie zatrudnienia w 2020 r. 24 dni urlopu wypoczynkowego. Ponowne zatrudnienie pracownik podejmie dopiero od 1 lutego 2021 r. u nowego pracodawcy na pełny etat na 3-miesięczny okres próbny. Za czas zatrudnienia na próbę w 2021 r. pracownikowi będzie przysługiwał urlop w wymiarze 7 dni (56 godz.), zgodnie z wyliczeniem:
Pracownik, który od kilku lat był zatrudniony u pracodawcy na pełny etat, z dniem 8 stycznia 2021 r. rozwiązał umowę o pracę. Posiada on ponad 10-letni staż pracy, który uprawnia go do 26 dni urlopu rocznie. Pracodawca za niewykorzystany przez pracownika urlop w wymiarze 3 dni (24 godz.) wypłacił ekwiwalent pieniężny. Od 25 stycznia 2021 r. pracownik podejmie zatrudnienie u kolejnego pracodawcy na podstawie umowy na czas nieokreślony, ale w wymiarze 3/4 etatu. Poprzedni pracodawca zaokrąglił niepełny miesiąc pracy pracownika do pełnego miesiąca i ustalił należny urlop, za który wypłacił ekwiwalent. U nowego pracodawcy pracownikowi będzie przysługiwał w 2021 r. urlop w wymiarze 19 dni (152 godz.), zgodnie z wyliczeniem:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320)
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|