Gazeta Podatkowa nr 66 (1420) z dnia 17.08.2017
Praca w okresie studiów magisterskich a staż urlopowy
Pracownik ukończył najpierw studia licencjackie, a następnie magisterskie. W czasie studiów magisterskich równolegle był zatrudniony na umowę o pracę. Jak ustalić jego staż pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy już po licencjacie staż urlopowy wynosi 8 lat? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1109919)
Zaliczanie okresu nauki w szkole do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wynika z art. 155 § 1 K.p. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.). Stanowi on, że do okresu pracy wpływającego na wymiar urlopu zalicza się z tytułu ukończenia:
- zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
- szkoły policealnej - 6 lat,
- szkoły wyższej - 8 lat.
Przy czym wymienione okresy nauki w szkole nie podlegają sumowaniu.
W przypadku pobierania nauki w czasie zatrudnienia wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, podlega albo okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, albo okres nauki, w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze (art. 155 § 2 K.p.).
Z tytułu ukończenia określonego typu szkoły, do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się przewidziany programem nauczania faktyczny czas trwania nauki, ograniczony do konkretnej liczby lat, albo określoną tym przepisem liczbę lat nauki niezależnie od tego, ile faktycznie ona trwała. Jednakże pokrywające się okresy nauki i pracy zalicza się na zasadzie korzyści dla pracownika albo jako naukę, albo jako pracę.
Należy zaznaczyć, że okresy nauki w szkole muszą być poświadczone świadectwem lub dyplomem jej ukończenia, zgodnie z przepisami obowiązującymi w szkolnictwie.
W przypadku ukończenia studiów już dyplom studiów licencjackich pozwala na zaliczenie do stażu urlopowego 8 lat. Natomiast gdy pracownik ukończył studia licencjackie oraz magisterskie, i jedynie w czasie studiów magisterskich pracował, to do jego stażu urlopowego korzystniej jest zaliczyć 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich i okres pracy wykonywany równolegle ze studiami magisterskimi.
Przykład Od 1 lipca br. pracodawca zatrudnił na pełny etat na okres 3 lat pracownika, który przedłożył dyplomy ukończenia szkoły wyższej (licencjat i studia magisterskie). Studiował on na studiach licencjackich w okresie od 1 października 2012 r. do 17 czerwca 2015 r. Natomiast w okresie od 1 października 2015 r. do 22 marca 2017 r. studiował na studiach magisterskich. Jednocześnie w okresie od 22 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2017 r. wykonywał pracę, będąc zatrudnionym na 1/2 etatu, co potwierdził świadectwem pracy. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, należy przyjąć:
Pracownik podejmując zatrudnienie u obecnego pracodawcy jest od pierwszego dnia zatrudnienia uprawniony do wyższego wymiaru urlopu wynoszącego 26 dni (proporcjonalnego do wymiaru etatu i w 2017 r. proporcjonalnego do okresu pracy). |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|