Gazeta Podatkowa nr 5 (1359) z dnia 16.01.2017
Ukończenie rocznej szkoły policealnej a staż urlopowy
Pracownik ukończył szkołę policealną o rocznym okresie nauczania. Ponadto posiada świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego. Ustalam dla niego staż, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Ile lat z tytułu ukończenia tej szkoły należy przyjąć: 6 lat zgodnie z Kodeksem pracy, czy tyle lat, ile faktycznie trwała nauka?
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, przyjmuje się m.in. okresy zakończonej nauki w szkole. Liczbę lat, która podlega zaliczeniu, określa art. 155 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.). Wynika z niego, że wlicza się z tytułu ukończenia:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
- szkoły policealnej - 6 lat,
- szkoły wyższej - 8 lat.
Ponadto, jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
Przy czym powołany przepis przewiduje, że wliczeniu podlega albo przewidziany programem nauczania faktyczny czas trwania nauki z określeniem maksymalnego okresu lat, albo określona liczba lat nauki bez względu na to, ile faktycznie trwała nauka w szkole.
Tak jest np. ze szkołą policealną. Wymieniona regulacja wskazuje, że z tytułu ukończenia szkoły policealnej do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się 6 lat. Ze względu na to, że w tym przypadku ustawodawca nie nakazał przyjmowania faktycznego czasu trwania nauki w szkole z ograniczeniem do konkretnej liczby lat, lecz wskazał tylko określoną liczbę lat nauki, to tyle lat należy przyjąć do stażu urlopowego.
W omawianej sytuacji pracownikowi należy zaliczyć do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, 6 lat, pomimo że nauka w szkole policealnej trwała tylko rok.
Przykład Pracownik zatrudniony na pełny etat przedłożył pracodawcy świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego i szkoły policealnej, która trwała rok. Ponadto dostarczył świadectwa pracy, które dokumentują 6 lat pracy zawodowej i nie pokrywają się z nauką w szkole. Pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze 26 dni, gdyż posiada ponad 10-letni staż urlopowy (6 lat pracy i 6 lat zaliczanych z tytułu ukończenia nauki w szkole policealnej). |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|