Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (416) z dnia 10.07.2016
Urlop wypoczynkowy dla zatrudnionego w trakcie roku, któremu zmieniono wymiar czasu pracy
W trakcie miesiąca zatrudniliśmy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy na czas określony (do końca sierpnia br.). Pracownik ten legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym. Jak ustalić jego uprawnienia urlopowe, jeśli w międzyczasie podwyższyliśmy mu wymiar czasu pracy do pełnego?
Pracownik podejmujący pracę w ciągu roku kalendarzowego ma prawo do urlopu wypoczynkowego ustalonego proporcjonalnie do okresu i wymiaru zatrudnienia w tym roku. Jeżeli wcześniej pracował w innej firmie, a zmiana pracodawcy następuje w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc urlop przysługuje u poprzedniego pracodawcy.
W myśl art. 1551 § 1 K.p., w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem, dla którego nie jest to pierwszy rok pracy, przysługuje mu urlop:
- u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym lub w wyższym wymiarze,
- u kolejnego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, albo do dnia ustania stosunku pracy, o ile ma to nastąpić wcześniej.
Przykład |
Pracownik legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym. Od ubiegłego roku do 2 marca br. był zatrudniony na cały etat u pracodawcy A, od 3 marca do 31 sierpnia 2016 r. świadczy pracę u pracodawcy B w pełnym wymiarze czasu pracy.
U pracodawcy A nabył prawo do urlopu w wymiarze 3/12 z pełnego wymiaru, czyli 7 dni (3/12 x 26 dni = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni) a u pracodawcy B - 5/12 (z pominięciem marca), czyli 11 dni (5/12 x 26 dni = 10,83 dnia, po zaokrągleniu 11 dni).
Gdyby pracodawca B był pierwszym tegorocznym zatrudniającym pracownika, to wymiar urlopu wyniósłby 6/12 z pełnej puli, czyli 13 dni (6/12 x 26 dni).
Jeżeli przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego pracownik wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż to wynika z okresu przepracowanego, u kolejnego pracodawcy przysługuje mu urlop w odpowiednio niższym wymiarze (art. 1551 § 2 K.p.).
Ważne: Łączny wymiar urlopu wypoczynkowego nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym u wszystkich pracodawców. |
Obliczając wymiar urlopu wypoczynkowego, należy kierować się zasadami kodeksowymi, w tym:
- podstawą wyliczeń jest przysługujący pracownikowi pełnoetatowemu wymiar urlopu za cały rok kalendarzowy, czyli 20 dni przy stażu pracy krótszym niż 10-letni lub 26 dni, jeśli pracownik posiada co najmniej 10-letni okres zatrudnienia (art. 154 § 1 K.p.), podlegający dwóm proporcjom, do wymiaru zatrudnienia i liczby przepracowanych miesięcy (art. 154 § 2 i art. 1551 § 1 K.p.),
- kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu (art. 1552a § 1 K.p.),
- wynikający z wyliczenia niepełny dzień urlopu podlega zaokrągleniu w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 in fine K.p.).
Regulacje prawa urlopowego nie zawierają wytycznych w sprawie sposobu obliczania urlopu w razie zmiany wielkości etatu w trakcie roku. W praktyce stosuje się zasadę wzorowaną na określonej w art. 1551 K.p. Polega ona na ustaleniu rocznej puli urlopowej proporcjonalnie do wymiaru etatu, a następnie okresu, w którym ten wymiar obowiązuje.
Kalkulator stażu urlopowego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Przykład |
Pracownik legitymujący się 10-letnim stażem urlopowym, który w tym roku wcześniej nie pracował, został zatrudniony od 3 marca do 31 sierpnia br., na 1/2 etatu. Od 1 kwietnia br. podniesiono mu wymiar czasu pracy do pełnego etatu.
Pracownikowi za przepracowany okres przysługuje 13 dni urlopu, w tym za:
- marzec: 26 dni x 1/2 etatu = 13 dni; 1/12 x 13 dni = 1,08 dnia, po zaokrągleniu 2 dni,
- kwiecień-sierpień: 5/12 x 26 dni = 10,83 dnia, po zaokrągleniu 11 dni.
Zwracamy uwagę! Obowiązujące przepisy nie wskazują sposobu postępowania gdy do zmiany wymiaru czasu pracy dochodzi w trakcie miesiąca. W praktyce w takich okolicznościach przyjmuje się do obliczenia urlopu - wymiar, w którym pracownik przepracuje większość dni miesiąca. Można również spotkać pogląd, iż zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje się, zaliczając niepełny miesiąc do okresu sprzed zmiany, albo do wymiaru z pierwszego dnia tego miesiąca.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|