Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (412) z dnia 10.05.2016
Uzyskanie prawa do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego
Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony przedłożył świadectwo ukończenia szkoły zasadniczej, a następnie technikum dla dorosłych, świadectwo pracy za okres przygotowania zawodowego oraz dwukrotnego zatrudnienia w ramach "zwykłej" umowy o pracę. Jak ustalić kiedy osiągnie wyższy wymiar urlopu?
W stażu pracy dla celów ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego uwzględnia się obok zatrudnienia również okresy nauki ponadgimnazjalnej (przed reformą oświatową - ponadpodstawowej).
Jak stanowi art. 155 K.p., do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
- szkoły policealnej - 6 lat,
- szkoły wyższej - 8 lat.
Zaliczane do stażu urlopowego okresy nauki nie podlegają sumowaniu. W praktyce najczęściej przyjmuje się ostatni (najwyższy jeżeli chodzi o poziom) rodzaj szkoły, z uwzględnianiem zasady korzyści względem pracownika.
Ważne: Jeżeli czas nauki pokrywa się z zatrudnieniem, do stażu urlopowego wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze (art. 155 § 2 K.p.). |
Przykład |
Pracownik zatrudniony od 1 września 2012 r. przedłożył świadectwo ukończenia szkoły policealnej. W pierwszym dniu zatrudnienia legitymował się zatem już 6-letnim stażem urlopowym.
Od 1 października 2012 r. podjął studia zaoczne, które ukończył z tytułem licencjata 20 lipca 2015 r. Przyjęcie 8 lat z tytułu ukończenia tego poziomu edukacji byłoby dla pracownika mniej korzystne, bowiem wyłączyłoby ze stażu blisko 3 lata równoczesnego zatrudnienia. Pracodawca pozostał zatem przy uwzględnieniu szkoły policealnej (6 lat), a tym samym w dniu ukończenia studiów staż urlopowy pracownika wynosił 8 lat, 10 miesięcy i 20 dni.
Kalkulator stażu urlopowego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Zwracamy uwagę! Okresy zatrudnienia dla celu ustalenia uprawnień ze stosunku pracy liczy się w sposób właściwy dla prawa pracy (tzw. potoczny), bez stosowania reguł cywilistycznych (por. wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310 oraz stanowisko Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z 18 stycznia 2011 r.). Kwestię tę resort pracy szczegółowo wyjaśnił w stanowisku z 16 lutego 2016 r., w którym rozpatrywał obliczanie limitu czasowego umów na czas określony. Jak czytamy: "(...) staż pracy oblicza się w latach, miesiącach i dniach, przy przyjęciu, że termin upływa w przeddzień dnia odpowiadającego nazwie dnia początkowego, następnie sumuje się lata, sumuje się miesiące i przelicza je na lata z uwzględnieniem, że 12 miesięcy pracy to jeden rok, sumuje się także dni i przelicza na miesiące, z uwzględnieniem, że 30 dni równa się jednemu miesiącowi (...)".
Przerwy w okresie zatrudnienia występują zazwyczaj wówczas, gdy następuje zmiana pracodawcy. Jednak mogą one także mieć miejsce w innych okolicznościach, np. gdy okres zatrudnienia jest przerywany "zwykłym" urlopem bezpłatnym. Zgodnie bowiem z art. 174 § 2 K.p., okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Powyższe nie dotyczy jedynie urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.
Przykład |
Pracownik, który został zatrudniony 17 kwietnia 2016 r., udokumentował następujące okresy zaliczane do stażu urlopowego:
- 20 czerwca 2003 r. ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej,
- 5 stycznia 2006 r. ukończenie technikum dla dorosłych,
- 1 września 2000 r. do 30 czerwca 2003 r. umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego,
- 1 do 15 października 2009 r. umowa o pracę,
- 14 czerwca 2010 r. do 28 maja 2011 r. umowa o pracę.
Zakładając, że okres nauki w szkole zasadniczej i zatrudnienia w celu przygotowania zawodowego pokrywał się oraz wobec faktu kontynuowania nauki w technikum przed podjęciem zatrudnienia w ramach dwóch "zwykłych" umów o pracę, do stażu należy przyjąć:
- 5 lat z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
- 15 dni z tytułu pierwszej umowy o pracę oraz
- 11 miesięcy i 15 dni z tytułu drugiej umowy o pracę.
Zatem łączny okres zaliczany wynosił w dniu zatrudnienia 6 lat. Jeżeli pracownik będzie pozostawał nieprzerwanie w zatrudnieniu, prawo do wyższego wymiaru urlopu nabędzie 16 kwietnia 2020 r. (z upływem 4 lat pracy).
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|