Gazeta Podatkowa nr 94 (1239) z dnia 23.11.2015
Wymiar urlopu po osiągnięciu 10-letniego stażu pracy
W sierpniu 2015 r. pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni (wcześniej miał prawo do 20 dni). Z dniem 31 października 2015 r. rozwiązał stosunek pracy. Był zatrudniony od kilku lat na pełny etat. Ile dni urlopu przysługiwało mu za 2015 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 963772)
Przepis art. 158 K.p. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) stanowi, że pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Oznacza to, że tylko pracownik, który wykorzystał urlop za dany rok nabywa prawo do urlopu uzupełniającego. Natomiast pracownik, który do dnia osiągnięcia 10-letniego stażu nie wykorzystał urlopu, od razu nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze. Nie przysługuje mu urlop uzupełniający, gdyż powołany przepis nie ma w takich okolicznościach zastosowania.
Jeżeli pracownik rozwiązuje stosunek pracy w trakcie roku kalendarzowego, a jest uprawniony do urlopu kolejnego, to u dotychczasowego pracodawcy przysługuje mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy - chyba że przed ustaniem tego stosunku wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1551 § 1 pkt 1 K.p.). Przy czym, gdy w roku ustania zatrudnienia pracownik nabył prawo do urlopu w wyższym wymiarze, to zastosowanie znajduje § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.
Przykład Pracownik zatrudniony na pełny etat od 2013 r. osiągnął w sierpniu 2015 r. 10-letni staż pracy i nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu. We wrześniu br. skorzystał z 10 dni urlopu wypoczynkowego. Z dniem 31 października 2015 r. rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron. Uprawnienia urlopowe pracownika u dotychczasowego pracodawcy należało ustalić biorąc za podstawę wyższy wymiar urlopu. Pracownik za przepracowane 10 miesięcy w br. miał prawo do 22 dni urlopu, zgodnie z wyliczeniem: 26 dni × 10/12 = 21,66, po zaokrągleniu 22 dni. Za 12 dni niewykorzystanego urlopu za 2015 r. (do czasu rozwiązania stosunku pracy) pracodawca był obowiązany wypłacić mu ekwiwalent. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|