Gazeta Podatkowa nr 78 (910) z dnia 27.09.2012
Emerytura dla 65-letniego mężczyzny
Po ukończeniu 65 lat wystąpiłem do ZUS o przyznanie emerytury, jednak z uwagi na fakt, iż przepracowałem w swoim życiu zaledwie 11 lat, organ rentowy odmówił mi prawa do emerytury. Czy istnieje szansa, abym jednak otrzymał jakieś świadczenie z ZUS? Słyszałem, że w 2006 r. możliwe było otrzymanie emerytury także przez osoby z bardzo krótkim stażem pracy.
Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r., a do takich, jak wynika z treści pytania, zalicza się Czytelnik, co do zasady nabywają prawo do emerytury po spełnieniu łącznie dwóch warunków, dotyczących:
- ukończenia stosownego wieku, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz
- posiadania okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Stanowi o tym art. 27 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, która jednocześnie w art. 28 dopuszcza możliwość legitymowania się krótszym stażem pracy, tym razem bez gwarancji otrzymania świadczenia w kwocie najniższej emerytury (okres składkowy i nieskładkowy musi jednak wynosić co najmniej 15 lat dla kobiet i 20 lat dla mężczyzn, czego również Czytelnik nie spełnia, bowiem legitymuje się zaledwie 11-letnim stażem pracy. Stąd też decyzja ZUS odmawiająca prawa do emerytury.
Zainteresowany wspomina jednak o dodatkowej możliwości przejścia na emeryturę, obowiązującej od 2006 r. Faktycznie, z dniem 1 stycznia 2006 r. do ustawy emerytalnej dodano art. 27a, za sprawą którego z prawa do emerytury mogą skorzystać osoby, które podlegały ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, bez wymaganego okresu. Muszą jednak w chwili ukończenia powszechnego wieku emerytalnego być uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Wówczas zamiast tej renty zostaje im z urzędu przyznana emerytura. Ponieważ jednak Czytelnik nie posiada prawa do renty, nie otrzyma emerytury także i w ten sposób.
Pozostaje mu zatem dopracować 9 lat, brakujących do wymaganych 20 lat, a jeżeli zdrowie mu na to nie pozwoli, ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Warto także dokładnie prześledzić swą aktywność zawodową. Być może znajdą się jeszcze jakieś okresy uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury, określone w art. 5-11 ustawy emerytalnej (np. okres czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim, pracy w gospodarstwie rolnym), które po zsumowaniu pozwolą jednak na uzyskanie prawa do emerytury.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|