Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (944) z dnia 20.03.2017
Nowy wiek emerytalny a ochrona przed zwolnieniem
Zatrudniamy pracownicę (ur. w marcu 1959 r.), która od kwietnia 2017 r. zostanie objęta ochroną przedemerytalną. Według aktualnych przepisów powinna przejść na emeryturę w kwietniu 2021 r., a zgodnie z przepisami, które wejdą w życie od 1 października br. - w marcu 2019 r. Czy w związku ze zmianą przepisów ochrona przedemerytalna tej pracownicy ulegnie skróceniu - do czasu osiągnięcia nowego wieku emerytalnego?
Nie. Przesądzają o tym przepisy przejściowe ustawy wprowadzającej zmiany w zakresie wieku emerytalnego. |
Pracownikowi w okresie czterech lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę (art. 39 Kodeksu pracy), z nielicznymi wyjątkami uchylającymi tę ochronę.
Moment rozpoczęcia ochrony jest różny dla poszczególnych pracowników, zależy bowiem od tego, kiedy będą oni mogli przejść na emeryturę. W aktualnym stanie prawnym powszechny wiek emerytalny docelowo wynosi 67 lat dla mężczyzn i kobiet. Dochodzenie do tego nowego wieku emerytalnego jest jednak rozłożone w czasie. Wiek emerytalny - do 31 grudnia 2012 r. wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - od 1 stycznia 2013 r. jest podwyższany stopniowo, o 1 miesiąc co 3 miesiące. Od 1 października br. nastąpi jednak powrót do wieku emerytalnego obowiązującego przed 1 stycznia 2013 r. Kobiety generalnie będą więc mogły przejść na emeryturę po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyźni - 65. roku życia.
Nowy wiek emerytalny, który będzie obowiązywał od 1 października 2017 r., został wprowadzony ustawą z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38), dalej zwaną nowelą. Zawiera ona przepisy przejściowe dotyczące stosowania ochrony przedemerytalnej.
Tabela wieku emerytalnego dostępna jest w serwisie www.wskazniki.gofin.pl w dziale Sprawdź kiedy przejdziesz na emeryturę |
Jak wynika z art. 28 noweli, jeżeli w dniu 1 października 2017 r. pracownik objęty będzie ochroną przedemerytalną przewidzianą w art. 39 K.p., ochrona ta będzie mu przysługiwała aż do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego ustalonego przez obecne przepisy. Tak ustalony okres ochronny będzie obowiązywał nawet wtedy, gdy w jego trakcie pracownik osiągnie wiek emerytalny określony przepisami, które wejdą w życie od 1 października 2017 r.
Przykład
Zakładamy, że w dniu 1 października 2017 r. pracownicy (urodzonej w marcu 1959 r.) będzie przysługiwała ochrona przedemerytalna. Zgodnie z aktualnymi przepisami, powinna ona uzyskać wiek emerytalny w kwietniu 2021 r. Po zmianie przepisów nowy wiek emerytalny osiągnie już w marcu 2019 r. Mimo to ochrona przedemerytalna będzie jej przysługiwała do kwietnia 2021 r. |
Zgodnie z art. 29 noweli, jeżeli w dniu wejścia w życie noweli pracownikowi nie będzie przysługiwała ochrona przedemerytalna, ale osiągnie on nowy wiek emerytalny (tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) przed upływem 4 lat od wejścia w życie noweli - wówczas ochrona będzie mu przysługiwała przez 4 lata, licząc od 1 października 2017 r. Taki okres ochrony przedemerytalnej będzie obowiązywał także wówczas, gdy upływ tego okresu przypadnie po osiągnięciu wieku 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn.
Przykład
Pracownica urodzona w lutym 1960 r. osiągnęłaby wiek emerytalny zgodnie z aktualnymi przepisami w lipcu 2022 r. Na dzień 1 października 2017 r. nie będzie więc jej jeszcze przysługiwała ochrona przedemerytalna. Nowy wiek emerytalny (60 lat) osiągnie jednak przed upływem 4 lat od wejścia w życie noweli, czyli przed 1 października 2021 r. (60 lat ukończy w lutym 2020 r.). W tej sytuacji ochrona będzie jej przysługiwała do 1 października 2021 r. |
Należy nadmienić, że nowela z dnia 16 listopada 2016 r. odnosi się też do sytuacji, gdy w dniu wejścia w życie noweli (1 października 2017 r.) osobie niebędącej pracownikiem przysługiwałaby ochrona przedemerytalna, gdyby pozostawała w zatrudnieniu. Wówczas ochrona przedemerytalna będzie obowiązywała na zasadach analogicznych jak wskazane w art. 28 noweli. Jeżeli zaś w dniu wejścia w życie noweli osobie niebędącej pracownikiem nie przysługiwałaby ochrona przedemerytalna, gdyby pozostawała w tym dniu w zatrudnieniu, ale ukończy ona 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn przed upływem 4 lat od wejścia w życie noweli - wówczas ochrona przedemerytalna (w razie podjęcia zatrudnienia) będzie obowiązywała na zasadach analogicznych jak wskazane w art. 29 noweli.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|